vážna hudba

Konvergencie: Rímur: Trio Mediæval & Arve Henriksen

Chorály, hymny a ľudové piesne zo Škandinávie v priezračnej interpretácii Tria Mediæval (nominácia na Grammy za album Folk Songs) a jazzového trubkára Arve Henriksena.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

„...spojenie trojice ženských hlasov so štvrtým, trúbkou Arveho Henriksena, ktorej zvuk akoby pretekal skladbami na albume, vytvára zvukovú textúru, ktorá dokáže byť krehká, no súčasne má vnútorné napätie a silu.“
Nick Lea/Jazz Views    

Stredoveké chorály, hymny na oslavu severských svätcov a ľudové nápevy zo Škandinávie (Švédska, Nórska, Islandu a Orknejí) v priezračnej interpretácii švédsko-nórskeho vokálneho Tria Mediæval a známeho jazzového trubkára a improvizátora Arveho Henriksena.

Program, v ktorom sa minulosť stretáva s prítomnosťou, je pomenovaný podľa epických piesní, ktoré sa na Islande ústne tradovali stáročia. Rímur je tiež názov úspešného albumu, ktorý interpreti vydali v roku 2016 v ikonickom vydavateľstve ECM.

Trio Mediæval vzniklo v Osle v roku 1997. Trojica speváčok sa špecializuje na stredoveký repertoár, ich album Folk Songs (2007) získal nomináciu Grammy, širšia verejnosť môže hudobníčky poznať vďaka skladbe Davida Langa Just, ktorá sa objavila na soundtracku k filmu Paola Sorrentina Mladosť. Okrem starej hudby sa Trio Mediæval pravidelne venuje aj dielam súčasných skladateľov. 

Trio Mediæval
Anna Maria Friman (SE) – spev, hardangerské husle, Linn Andrea Fuglseth (NO) – spev, Jorunn Lovise Husan (NO) – spev

Arve Henriksen (NO) – trúbka, elektronika

Trvanie koncertu: 75 minút

Vstupné: predpredaj 25€ / 20€ / 15€

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.