vážna hudba

Quasars Ensemble & Hans Thomalla / Harmoniemusik

Harmoniemusik je minimalisticky plynúcim pohybom v priestore a čase, oscilujúcim medzi hudbou ako atmosférou a hudbou ako formou.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Jednotliví hudobníci, rozmiestnení okolo publika, poslucháčov najskôr obklopujú impulzmi, postupne sa transformujúcimi do harmónií a motívov, až napokon postupne vzniká čosi ako hudobný vývoj, ktorý má tendenciu vrátiť sa k svojmu východiskovému bodu.

Jej autorom je popredný nemecký hudobný skladateľ Hans Thomalla, pôsobiaci v Chicagu, ktorý uvedenie diela v rámci Bielej noci aj osobne navštívi.

Pokus o vyjadrenie osobnej skúsenosti so životnými drámami a stratami, ktorým v posledných rokoch čelil, vytvára čosi ako bezmála hodinu trvajúce šťastné miesto, v ktorom sa dá pred smútkom unikať, ale nemožno naň celkom zabudnúť.

Súčasťou koncertu bude aj premiérové uvedenie Noneta od študenta kompozície na VŠMU v Bratislave Andreja Harmana.

Program:
Andrej Harman: Noneto
(svetová premiéra)
Hans Thomalla (1975): Harmoniemusik (2019/2020)

Účinkujúci: Quasars Ensemble Ivan Buffa,
dirigent Hosť: Hans Thomalla, skladateľ (DE/USA) 

Quasars Ensemble od svojho vzniku v roku 2008 patrí k jedinečným profesionálnym hudobným telesám svojho druhu na Slovensku. Popri súčasnej klasickej hudbe sa v rovnakej miere venuje aj hudbe starších epoch a medzinárodný rešpekt si získava za odvážne dramaturgické koncepcie. Súbor spolupracuje s poprednými svetovými skladateľmi, interpretmi a je pravidelným hosťom významných medzinárodných festivalov. Je laureátom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii hudba a vo viacerých hudobných vydavateľstvách nahral už 14 CD titulov.

Vstupné (mimo BN PASS): 12 € / dospelí 6 € / študenti, dôchodcovia, ZŤP Predpredaj v sieti Ticketportal. Predaj na mieste 1 hod. pred koncertom.

Vystúpenie sa koná v rámci festivalu Biela noc 2022