vážna hudba

Slovenská filharmónia, Juraj Valčuha, Milan Paľa: Prokofiev a Elgar

Významný anglický neskoro-romantický skladateľ Edward Elgar bol zároveň vynikajúcim huslistom a tvorba pre tento nástroj zastáva v jeho diele významnú úlohu. Husľový koncert, ktorý nesie aj autobiografické črty, vznikol na objednávku fenomenálneho virtuóza Fritza Kreislera a už v čase svojho vzniku zaznamenal enormný úspech. Tretia symfónia Sergeja Prokofieva vznikla prepracovaním hudby z jeho opery Ohnivý anjel. V tomto emocionálne intenzívnom diele sú razantné, hravé či lyrické pasáže podchvíľou rozčerené tónmi temnými, mrazivými, ba až strašidelnými.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Interpreti:

Slovenská filharmónia

Juraj Valčuha dirigent
Milan Paľa husle

Program:

Edward Elgar - Koncert pre husle a orchester h mol, op. 61
Sergej Prokofiev - Symfónia č. 3 c mol, op. 44

Cyklus: A Symfonicko-vokálny

-------

Vstup: 12€ / 15€

Jeden z najvýznamnejších interpretov svojej generácie, slovenský husľový virtuóz Milan Paľa uvedie v Slovenskej filharmónii Koncert pre husle a orchester h mol op. 61 Edwarda Elgara, jeden z najťažších v husľovom repertoári. Toto takmer hodinové monumentálne dielo anglického neskoro-romantického skladateľa zaznamenalo popularitu už v čase svojho vzniku. Premiéra zaznela v roku 1910 v interpretácii fenomenálneho Fritza Kreislera pod taktovkou skladateľa.

V Slovenskej filharmónii bol koncert uvedený jediný krát v roku 1955. Vo štvrtok a piatok zaznie v interpretácii výraznej umeleckej osobnosti Milana Paľu, ktorého unikátnosť hry je neprehliadnuteľná.  Program koncertu pokračuje treťou  symfóniou Sergeja Prokofieva,  ktorá vznikla prepracovaním hudby z jeho opery Ohnivý anjel, inšpirovanej rovnomenným románom Valerija Brjusova.

Symfóniu č. 3 c mol, op. 44 venoval Prokofiev priateľovi, ruskému skladateľovi  Nikolajovi Myaskovskému. V premiére bola uvedená 17. mája 1929 v interpretácii  Orchestra Symphonique de Paris. V Slovenskej filharmónii zaznie po viac ako päťdesiatich rokoch. V programe bola zaradená tiež jeden krát v roku 1964.

Dramaturgicky atraktívny program  zaznie v naštudovaní medzinárodne uznávaného Juraja Valčuhu, ktorý sa od sezóny 2022/2023  stane hudobným riaditeľom popredného amerického orchestra Houston Symphony, kde vystrieda Andrésa Orozco-Estradu. Juraj Valčuha študoval dirigovanie a kompozíciu v Bratislave, Petrohrade a Paríži, kde v roku 2005 debutoval s Orchestre National de France. Nasledovali početné hosťovania v zahraničí. Od roku 2016 je Juraj Valčuha hudobným riaditeľom Teatro di San Carlo v Neapole a prvým hosťujúcim dirigentom Konzerthausorchester Berlin.

V rokoch 2009-2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino. V Slovenskej filharmónii naposledy vystúpil na festivale Bratislavské hudobné slávnosti s Konzerthausorchester Berlin, v októbri 2021.