vážna hudba
prednáška / diskusia

Maličká slzička

Audiovizuálna prednáška pani Agáty Schindler, slovenskej muzikologičky, ktorá sa vyše dvadsať rokov zaoberá skúmaním diela, životov a osudov prenasledovaných skladateľov, hudobníkov a muzikológov.
Táto akcia sa konala v minulosti

Úvod 24. ročníka festivalu Konvergencie sa bude odohrávať v troch navzájom prepojených večeroch a prostredníctvom hudby a slova upriami pozornosť na (nielen) slovenskú historickú traumu súvisiacu s obyvateľstvom židovského pôvodu. 

Agata Schindler je autorkou knihy Maličká slzička o nacizmom umlčanej hudbe zo Slovenska, Česka, Viedne a iných európskych miest.

Hudobný doprovod: Daniel Rumler – husle, Jozef Lupták – violončelo, Haakon Smith (USA/NO) – klavír

Prednáška je výsledkom 25-ročného výskumu Agaty Schindler, slovenskej muzikologičky žijúcej v Nemecku. Názov podujatia vychádza z dvojjazyčnej, slovensko-anglickej publikácie „Maličká slzička“/A Tiny Teardrop, ktorá vyšla v roku 2016 v Hudobnom centre v Bratislave. Kniha približuje ničivé dôsledky nacizmu v životoch stredoeurópskych hudobníkov a na sféru hudobného umenia. Kým cieľom publikácie bolo priblížiť sedem nepoznaných životných osudov hudobníčok a hudobníkov, prednáška je obohatená o ďalšie príbehy nevinných ľudí, ktorých zavraždili v koncentračných táboroch alebo ktorí mali šťastie a dobu nacizmu prežili. 

Kniha „Maličká slzička“ obdržala celý rad pozitívnych domácich i zahraničných recenzií v slovenských i zahraničných médiách. Formou prezentácií bola do života uvedená o.i. v Drážďanoch v Semperovej opere, v Prahe v Slovenskom inštitúte, v Goetheho inštitúte v Bratislave, na Filozofickej fakulte v Bratislave, v spolku Ukrývané dieťa v Košiciach, v synagóge v Lučenci i za prítomnosti slovenského veľvyslanca v Toronte. 

Trvanie prednášky s hudbou: 90 min. bez prestávky

Vstup voľný

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.