vážna hudba

Jean Rondeau: Čembalo goes modern

Francúzsky fenomén, čembalista Jean Rondeau prichádza po prvýkrát na Slovensko. V sprievode 5-členného ansámblu sa predstaví 29. júla v Dóme sv. Martina v rámci festivalu Viva Musica! 2016.

Táto akcia sa konala v minulosti

25-ročný Francúz so zjavom rockovej superhviezdy a elektrizujúcim účesom dokonale vystihuje motto Viva Musica! festivalu „classic goes modern“. Jeho cieľom je priviesť barokové čembalo, ktoré v minulosti zatienila rýchlo narastajúca popularita kladivkového klavíra s neporovnateľne väčšími interpretačnými a zvukovými možnosťami, do pozornosti súčasného sveta.

Čembalo používali a stále používajú aj veľké rockové kapely ako napríklad Beatles, Rolling Stones či Queen, čo dokazuje, že je to veľmi univerzálny a stále obľúbený nástroj.

Ako 21-ročný získal ako jeden z najmladších interpretov prvú cenu na medzinárodnej súťaži čembalistov v Brugách (MAfestival, 2012) a odbornou hudobnou kritikou je často označovaný za „hudobný zázrak“.

Na svojom konte má okrem dvoch albumov vydaných pod hlavičkou Warner Classics niekoľko prestížnych ocenení a dokonca bol v rámci European Union Baroque Orchestra (EUBO) Development Trust Prize označený za jedného z najoriginálnejších mladých umelcov v rámci EÚ. Študoval v Paríži a v Londýne a okrem hry na čembale sa venoval taktiež štúdiu hry na klavíri, dirigovaniu či štúdiu jazzovej hudby a improvizácie. 

V rámci Viva Musica! festivalu sa 29. júla predstaví v Dóme Sv. Martina v sprievode 5-členného ansámblu – Sophie Gent (1. husle), Louis Creac’h (2. husle), Fanny Paccoud (viola), Antoine Touche (violončelo) a Thomas de Pierrefeu (kontrabas) – s ktorými uvedie čembalové koncerty Johanna Sebastiana Bacha a jeho synov.

Prečítajte si viac o festivale Viva Musica! 2016.

Vstupné:
20 €

Pozrite si kompletný program mestského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2016