vážna hudba

Flauta a organ bránou nádeje

Bratislavský organový festival pokračuje nedeľným koncertom Flauta a organ bránou nádeje na Bratislavskom hrade.  6. ročník festivalu uzavrie koncert Outside BOF v Pezinku.

Táto akcia sa konala v minulosti

Významný český fotograf Jindřich Štreit otvorí koncert flautistky Moniky Štreitovej a organistu Marka Vrábla v nedeľu 2. júla na Bratislavskom hrade. Dcéra fotografa, Monika, sa pred časom voľne inšpirovala otcovým fotografickým projektom Brána naděje a takto nazvala aj svoje CD s Markom Vráblom. V nedeľu o 18.00 predstavia väčšiu časť dramaturgie z CD, na ktorom znie pôvodná tvorba pre flautu a organ, v rámci Bratislavského organového festivalu.

Monika Štreitová sa už od čias štúdií na bratislavskej VŠMU profilovala ako nadšená interpretka súčasnej hudby a vyprovokovala vznik mnohých flautových diel. V súčasnosti pôsobí v portugalskom Aveire, no neustále si udržiava umelecké kontakty s českým a slovenským prostredím. Marek Vrábel patrí k špičke slovenskej organovej školy, okrem sólového hrania sa rád venuje práve komorným projektom. Na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave vedie Odbor cirkevnej a organovej hudby a je riaditeľom Bratislavského organového festivalu.

Jindřich Štreit uvedie koncert autorskou prezentáciou 6 fotografií zo svojho projektu Brána naděje. Ide o cyklus čiernobielych veľkoformátových fotografii dokumentujúcich životnú cestu človeka od narodenia až po smrť. Fotografie citlivo zachytávajú obyčajný život a rozprávajú príbehy ľudí prostredníctvom viery a náboženstva.  Snímky pochádzajúce z českého, poľského, francúzskeho a nemeckého prostredia  vznikali postupne od sedemdesiatych rokov až po súčasnosť. Spolu s hudobníkmi budú hľadať paralely medzi svetmi fotografie, hudby a duchovna.

V rámci Bratislavského organového festivalu zaznie koncert Flauta a organ bránou nádeje v nedeľu 2. júla o 18,00 h v Bratislave a na druhý deň v Kapucínskom kostole v Pezinku, o 19,00 h.

Duo Štreitová a Vrábel sa predstaví  aj v Skalici – Jezuitský kostol 4. 7. o 18.00, Stupave – Farský kostol 5. 7. o 17.00 a  Limbachu – Evenjelický kostol 6. 7. o 18.00.

Vstup: 7€ / 5€ (v pokladni na Bratislavskom hrade)