vážna hudba

Detský spevácky súbor Maďarského rozhlasu na Dňoch maďarskej kultúry 2019

Hviezdoslavovo námestie ožije počas celého júna festivalom maďarskej kultúry Viac ako sused. Priaznivcov klasickej hudby srdečne pozývame na vystúpenie Detské speváckeho súboru Maďarského rozhlasu, ktorý bude sprevádzať svojim spevom česká sopranistka Irena Troupová.
Táto akcia sa konala v minulosti

Detský spevácky súbor Maďarského rozhlasu začal svoju činnosť v roku 1955 pod vedením Valérie Botka a László Csányiho. Za uplynulých viac než 60 rokov si môže pripísať množstvo úspešných vystúpení. Súbor bol vyznamenaný Cenami Bartóka–Pásztoryho a Prima a už dlhé roky patrí na maďarskej aj zahraničnej hudobnej scéne medzi vysoko oceňované a uznávané detské spevácke súbory. Pravidelne hosťuje na domácich aj európskych hudobných festivaloch a iných hudobných podujatiach. Doma aj v zahraničí nahral viacero rozhlasových a televíznych programov.

Koncertoval v takmer všetkých európskych krajinách, absolvoval turné po Spojených štátoch amerických a Japonsku a navštívil aj Južnú Kóreu a Taiwan. Súbor spolupracoval s renomovanými hudobníkmi ako Péter Eötvös, Ádám Fischer, Iván Fischer, Kobayashi Ken'ichiro, Zoltán Kocsis, András Schiff, György Solti a Tamás Vásáry. Od februára 2019 je umeleckým vedúcim Detského speváckeho súboru Soma Dinyés.