vážna hudba

Janoska Ensemble

Na Slovensku koncertujú málo a ich vystúpenia sú vždy vypredané. Hudba Janoska Ensemble, svetoznámych hudobných virtuózov zo Slovenska, je krásnou a výnimočnou kombináciou klasickej hudby, jazzu, latina aj popu. Ich hudba je natoľko charakteristická, že si vyslúžila vlastné pomenovanie – Janoska style.

Prinášajú klasické diela v nových, doteraz nepočutých aranžmánoch so silným vplyvom súčasnej hudby. Všetci hudobníci tohto súboru majú kvalitné klasické hudobné vzdelanie, desaťročia hudobníckej práce a hrania, vďaka čomu ich vystúpenia spĺňajú najvyššiu úroveň technickej dokonalosti. A nielen to, hudbu majú hlboko vo svojich génoch a rodinnej tradícii, ich umenie voľnej improvizácie dosahuje sféry o ktorých mnohí hudobníci snívajú. 

Janoska Ensemble je rodinným súborom v najlepšom zmysle slova, založili ho bratia František (klavír), Ondrej (husle), Roman (husle), Arpád (spev) spolu so švagrom Júliusom Darvašom.

V novembri na City Sounds Festivale spolu s nimi na pódiu zahrá aj Luis Bonilla – americký trombonista kostarického pôvodu, ktorý je spoludržiteľom dvoch Grammy za roku 2008 – za najlepší latino-jazzový album a za najlepšie inštrumentálne jazzové vystúpenie. Bonilla má za sebou viac ako 30 rokov hrania, takmer dve desaťročia bol súčasťou Vanguard Jazz Orchestra, hrával s velikánmi ako Dizzy Gillespie, Lester Bowie, The Skatalites, Marc Anthony, Paquito d´Rivera, Phil Collins. Jeho hra a cit pre hudbu, láska k latino jazzu dodajú jeho novembrového koncertu s Janoska Ensemble jedinečný nádych a atmosféru.

„Sme veľmi radi, že v novembri môžeme opäť fanúšikom priniesť koncert svetoznámeho Janoska Ensemble. Ich koncerty sú aj našou srdcovkou a okrem lásky ku kvalitnej hudbe nás spája aj výnimočné výročie – náš festival a aj Janoska Ensemble tento rok oslávi 10 rokov existencie. Veľmi sa na spoločnú novembrovú oslavu tešíme. Na pódiu v programe Janoska Ensemble 10 Year Anniversary feat. Luis Bonilla & Arpád Janoska predstavia najmä svoje tri doterajšie albumy, ktoré im počas desiatich rokov hrania priniesli mnohé ocenenia a chválu fanúšikov i hudobnej kritiky. Fanúšikom zahrajú aj skladby z pripravovaného albumu „The Four Seasons“, ktorého vydanie je naplánované na október budúceho roka,“ prezradil Matej Šálek, spoluorganizátor festivalu. 

Vstupné: permanentka 29€/59€ // denné vstupenky 19€/39€

Koncert je súčasťou festivalu City Sounds Festival 2023. Pozrite si kompletný program.