vážna hudba

Bach / Šostakovič

Záverečná májová dvojica symfonických večerov je predposledným programom šéfdirigenta Jamesa Judda v 70. sezóne Slovenskej filharmónie.
Táto akcia sa konala v minulosti

Záverečná májová dvojica symfonických koncertov bude patriť šéfdirigentovi SF Jamesovi Juddovi. Sólistom večerov je popredný slovenský klavirista Miki Skuta, v interpretácii ktorého zaznie  Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol. BWV 1052 Johanna Sebastiana  Bacha. Koncert  pravdepodobne vznikol na podklade materiálu z dvoch Bachových kantát BWV 146 a 188. Rukopisy zachoval a prepísal Carl Philipp Emanuel Bach a nie je isté, do akej miery ich skorigoval pre vlastné hráčske účely. Dnes je tento Koncert veľmi žiadanou skladbou. V druhej polovici koncertu  je na programe  impozantná  Symfónia č. 11 g mol, op. 103 Dmitrija Šostakoviča s podtitulom Rok 1905. Dielo  je hudbou vyrozprávaný príbeh protestujúcich robotníkov, ktorí sa stali obeťami masakru pred cárskym palácom známeho ako „Petrohradská krvavá nedeľa“. Hodinová štvorčasťová kompozícia  je obrazom útlaku,  odporu a  obetí nevinných ľudí. V premiére zaznela 30. októbra 1957  pod taktovkou Natana Rachlina. V bratislavskej Redute je na programe vo štvrtok a piatok 30. a 31. mája 2019 o 19.00 h.

Miki Skuta študoval na VŠMU v Bratislave (E. Fischerová) a v Paríži u C. Helffera. Je laureátom viacerých domácich i zahraničných súťaží. Svoj všestranný talent využíva v oblasti klasickej hudby, v jazze i v populárnej hudbe. Spolupracoval s osobnosťami ako B. Schmid, B. Mütter, D. Lockwood, Ch. Muthspiel, W. Muthspiel, A. Kirschlagerová, M. Feldman, J. Stivín, J. Bartoš, ale aj P. Hammel. Vystupoval ako sólista a člen rôznych súborov doma i v zahraničí, koncertoval s najvýznamnejšími domácimi orchestrami, ale napr. aj s Bruckner Orchester Linz, Symfonickým orchesterom Danubia – Budapest, die reihe, oenm. Jeho CD s dielami J. S. Bacha (Hevhetia) získali najvyššie ocenenie v prestížnom britskom BBC Music Magazine. V poslednom období realizoval nahrávky klavírnych diel Beethovena, CD Darmstadt Acoustic Breakcore so skladateľom a flautistom M. Piačekom a 10 Initial Epilogues s rakúskym pozaunistom B. Mütterom, tiež nahrávky Beethovena a Chopina. M. Skuta bol ocenený Krištáľovým krídlom a Cenou Frica Kafendu. V roku 2010 bol umeleckým riaditeľom festivalu komornej hudby Arcus temporum v maďarskej Pannonhalme.

Interpreti:
Slovenská filharmónia
James Judd dirigent
Miki Skuta klavír

Program:
Johann Sebastian Bach / Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol, BWV 1052
Dmitrij Šostakovič / Symfónia č. 11 g mol, op. 103 Rok 1905

Cyklus: D Hudba troch storočí

-------

Vstup: 13€ / 10€