prednáška / diskusia

Tekuté zlato s čarovnou žiarou! Slávna história bratislavských šumivých vín

Šumivé vína boli predovšetkým v 19. storočí skutočným svetovým gastronomickým hitom. Bratislava, vtedajší Prešporok, ako mesto s významnou vinárskou tradíciou nestála mimo tohto vývoja a svetového trendu, práve naopak! Bratislavské firmy, ako je známe aj z marketingových mýtov, sa stali kolískou výroby šumivých vín v strednej Európe.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V prednáške Štefana Hrivňáka sa dozviete, aké firmy na výrobu šumivého vína v Bratislave sídlili a kde sídlili, ktoré z nich dosiahli svetové renomé, aj to, aké značky alebo marketingové „finty“ a stratégie využívali. Akým spôsobom sa kedysi šumivé víno vyrábalo, čo to znamená vyrábať ho „francúzskou metódou“ a ako to vyzeralo vo výrobných halách a priestoroch firmy Hubert, najvýznamnejšej z týchto spoločností, na prelome 19. a 20. storočia? To všetko ilustrované bohatým historickým obrazovým materiálom, reklamami, dobovými fotografiami, etiketami fliaš a pod.

Súčasťou prednášky bude aj prehliadka Expozície vinohradníctva v Apponyiho paláci, kde budú – špeciálne pre túto príležitosť – vystavené predmety zo súkromnej zbierky, napríklad lodná debna vinárskej firmy Palugyay zo začiatku 20. storočia.

No a na záver sme si pre vás prichystali ochutnávku (aj) šumivých vín od spoločnosti Thebener – Devínsky ríbezlák.

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €, vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo online. Vstupenka na podujatie platí od 17.00 aj do Expozície vinohradníctva

Faustova sieň, Stará radnica

Podujatie na webe Múzea mesta Bratislavy