prednáška / diskusia

Prvýkrát Made in Slovakia

Prednáška o priemyselnom dizajne na Slovensku v rokoch 1939 – 1945. Na komentovanej prehliadke odkryjeme príbehy celobakelitovej stolovej lampy od britského dizajnéra, ktorá sa licenčne vyrábala v závode Gummon a prvého slovenského fotoaparátu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tvarovanie priemyselne vyrábaných produktov počas slovenského štátu je opradené rovnakým rúškom tajomstva ako mnoho iných vecí realizovaných v tomto kontroverznom období. Na komentovanej prehliadke odkryjeme príbehy celobakelitovej stolovej lampy od britského dizajnéra, ktorá sa licenčne vyrábala v závode Gummon a prvého slovenského fotoaparátu od nemeckého konštruktéra, ktorý hrdo nesie nápis Importé de Slovaquie. Neobídeme ani výrobky z tovární Sandrik a Tungsram či zvláštny osud gramofónu Primafon a miniďalekohľadu Goerz Bratislava. Okrem bohatého obrazového materiálu sa môžete tešiť aj na nové exponáty.

Mgr. Art. Maroš Schmidt (Slovenské múzeum dizajnu)
Dizajnér, kurátor, teoretik slovenského dizajnu; absolvent priemyselného dizajnu v ateliéri Transport dizajn na VŠVU, od r. 2014 pracoval v Slovenskom centre dizajnu a stál pri vzniku Slovenského múzea dizajnu (SMD), v ktorom pôsobil ako kurátor zbierky produktového dizajnu a aktuálne je jeho vedúcim; prednáša, kurátoruje výstavy a buduje zbierky slovenského dizajnu a dlhodobú expozíciu v SMD.

Prednáška s projekciou a komentárom je sprievodným podujatím k výstave Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945.
 

Esterházyho palác – 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný