V rámci programu sa renomovaní odborníci a odborníčky pokúsia odhaliť všetky prieniky medzi týmito entitami. Program bude prebiehať hybridne – v kinosále K2 Kina Lumière a prostredníctvom online platforiem Kino Doma a livestream cez sociálnu sieť Facebook. Cieľom seminára je nielen diskutovať o terapeutických účinkoch umenia na umelcov i divákov, ale aj zdôraznenie významu edukácie v týchto oblastiach.
“K téme 8. ročníka ma privádza skúsenosť a povolanie herečky. Priebeh svojho dospievania nebol pre mňa vôbec jednoduchý. Lomcovali mnou emócie, silné výkyvy nálad, či precitlivenosť. „Nájsť svoj stred“, nás nikto v škole neučil, aj napriek tomu, že základnú anatómiu ľudského tela sme poznať museli. Netušila som, že existujú nejaké preventívne mechanizmy, nevedela som, odkiaľ začať alebo ako k svojim problémom pristúpiť. Po prvých pokusoch transformácie a budovaní prvých postáv na VŠMU, som začala mať v sebe absolútny chaos, čo výrazne ovplyvňovalo všetky oblasti môjho života. Tomuto často bolestivému procesu práce na sebe chýbal vedomejší prístup k technikám, ktoré pomôžu pracovať so sebou a na sebe,” približuje výber témy tohtoročného semináru herečka a autorka projektu KADU Marta Maťová.
Cieľom medziodborového vzdelávacieho semináru KADU je od jeho počiatku netradičná forma umeleckého vzdelávania a budovanie kritického myslenia prostredníctvom dialógu umelcov, tvorcov, študentov, divákov a odborníkov na zvolenú tému. Organizátori sa každoročne usilujú o synergiu medzi divadelným a filmovým prostredím, teóriou a praxou. Vytvárajú projekt zážitkového vzdelávania, ktorý zasadzujú do kontextu aktuálnych situácií a tém, ktoré rezonujú v spoločnosti. Nie je tomu inak ani tento rok. Všetci tí, ktorých sa téma dotýka, budú mať možnosť bezplatne sa zúčastniť všetkých bodov programu (ale i dobrovoľne podporiť aktivity KADU, .o.z.)
Učiť sa, ako sám sebe porozumieť, môže byť najsilnejším nástrojom k vnútornej slobode.
V interaktívnej prednáške Sebapoznanie s poprednou psychologičkou a psychoterapeutkou Janou Žemličkovou, dostanete inšpirácie „ako na to“. Počas celej prednášky máte možnosť klásť svoje otázky sa naživo i online. V kinosále budú klásť otázky aj študenti II. ročníka herectva VŠMU.
Na vybranej vzorke študentských filmov z VŠMU s názvom Auto/terapeutický potenciál filmového média v študentskej tvorbe je psychické prežívanie v popredí a zobrazené v stavoch diskomfortu. Autori a autorky sa snažia prostredníctvom audiovizuálnej formy zobraziť, že nie iba umelci/kyne majú privilégium (duševného) utrpenia, ale ide o zdieľanú skúsenosť naprieč sociálnymi triedami a skupinami.
Úvod k projekciám a následnú diskusiu s tvorcami bude moderovať Barbora Nemčeková – šéfredaktorka portálu Kinečko a dramaturgička Kina inak.
O schopnosti brať na seba najrôznejšie role, ako i vysporiadanie sa s nimi v rovine individuálnej, či tej umeleckej-hereckej budú hľadať odpovede v panelovej diskusii s názvom Transformácia našich rolí v umení a živote. Diskutovať budú herečka a pedagogička Tatiana Pauhofová, filmový kritik, publicista a pedagóg František Gyárfaš a zakladateľ poradne IPčko, Marek Madro. Moderuje scenáristka, režisérka a pedagogička Eva Borušovičová.
Výnimočnou udalosťou je projekcia dokumentárneho filmu Mariny Abramović: The Artist is Present, ktorý uvedieme v slovenskej kinopremiére. Film zachytáva zrod jedného z najpozoruhodnejších diel Mariny Abramovič, súčasnej radikálnej a kontroverznej umelkyne, ktorá počas retrospektívnej výstavy v MoMa v New Yorku nehybne sedí viac ako 736 hodín pri stole a diváci majú možnosť prisadnúť si a uprene sa jej dívať do očí, čo v nich spúšťa očistné reakcie. Čo je performancia, jej transformačný rozmer, ako aj tvorbu autorky zanalyzuje v úvode pred projekciou teatrologička a dramaturgička Mgr. Dáša Čiripová, PhD.
“Umenie odtrhnuté od spoločnosti vedie k obojstrannej záhube. Umenie, či už prostredníctvom knihy, filmu, divadelnej inscenácie, návštevy koncertu vážnej hudby, výstavy... vyzýva k hlbšiemu prežívaniu a má blahodarné účinky na dušu každého z nás. Skrátka, umenie lieči dušu recipienta aj tvorcu. Želám si, aby si tento liek doprialo čo najviac Slovákov a Sloveniek,” uzatvára Marta Šuleková.