prednáška / diskusia

Príbeh vzniku mesta Kyjiv / Історія створення міста Києва  (лекція)

Prednáška bude prebiehať na nádvorí Starej radnice v ukrajinskom jazyku s prekladom do slovenčiny. V rámci výstavného projektu Z depozitára sme vybrali model plastiky, ktorý symbolizuje vznik mesta Kyjiv. Ten je zmenšenou verziou monumentu stojaceho od roku 1982 v Kyjive na brehu rieky Dneper.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Plastika odkazuje na jedno zo základných diel stredovekej slovanskej literatúry a historiografie Kyjivskej Rusi. Viac o legende a príbehu založenia Kyjiva, ale aj o histórii a kultúre Ukrajiny návštevníkom povie ukrajinská historička umenia Tetyana Filevska. Vstrup je voľný.

Історія створення міста Києва  / лекція

понеділок 13. 6. 2022 / 17.30

Двір Старої ратуші
вільний вхід

Лекція відбудеться українською мовою з перекладом на словацьку.

Для виставкового проекту «Із депозитарію» ми відібрали модель скульптури, яка символізує заснування міста Києва. Це зменшений варіант пам’ятника, що стоїть у Києві на березі Дніпра з 1982 року. Скульптура відсилає до одного з основних творів середньовічної слов'янської літератури та історіографії Київської Русі. Українська мистецтвознавиця Тетяна Філевська розповість відвідувачам більше про легенду та історію заснування Києва, а також про історію та культуру України.