prednáška / diskusia

Artist Stalk (Martin Špirec, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič)

Októbrové vydanie moderovaných prezentácii autorských portfólií – Artist Stalk bude venované tvorbe Martina Špirca a autorskej dvojice Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Hostí októbrového vydania Artist Stalk – moderovaných prezentácií autorských portfólií spája tradičná remeselná zručnosť, princípy DIY kultúry, záujem o vizuálnu či tematickú apropriáciu a jej následnú rekontextualizáciu. Nevyhýbajú sa návratom do minulosti, irónií či humoru, formou ktorých komentujú aktuálne spoločensko-politické témy. Svoje najaktuálnejšie projekty predstavia Martin Špirec a umelecké duo Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič.

Martin Špirec (1980, Čadca) je absolvent Ateliéru +-XXI Daniela Fischera na bratislavskej VŠVU. Pre jeho tvorbu sú typické multimediálne presahy – častokrát vychádza z tradičnej maľby, plnohodnotne pracuje s videom a zároveň je pre neho dôležitý živý kontakt s materiálom, ktorý pretavuje do objektov, sôch a priestorových inštalácií. Iróniu, humor či nadhľad mieša s mystifikáciou a záujmom o lokálno-globálnu históriu. Martin Špirec bol v rokoch 2011 finalistom cien VÚB Maľba roka, Strabag Award (2011) a takisto získal čestné uznanie na trnavskom bienále Skúter.

Duo Jarmila Mitríková (*1986, Trebišov) a Dávid Demjanovič (*1985, Bardejov) je aktívne od roku 2009. Jarmila Mitríková študovala na Vysokej škole výtvarných umení  v 4. maliarskom ateliéri Ivana Csudaia a v Ateliéri keramiky prof. Ivice Vidrovej. Dávid Demjanovič je absolvent Ateliériu priestorových komunikácií+ pod vedením prof. Antona Čierneho. Pracujú s tradičnou remeselnou technikou, ktorú vyniesli z pôvodného kontextu ľudovej a amatérskej tvorby a prispôsobili ju možnostiam súčasného umenia. Zaujímajú sa o tradície, mýty a legendy – či už ľudové, náboženské, alebo pohanské. V obsahových kolážach mystifikujú národné dejiny a vracajú sa k dôležitým historickým udalostiam. V roku 2011 sa stali laureátmi súťaže VÚB Maľba roka.

-------------

Vstup je voľný
Miesto:
Kunsthalle Klub