Vstúpte s nami do nesmrteľnej témy smrti, ktorú pár slovami takto priliehavo vystihol britský spisovateľ T. S. Eliot.
Musí byť smrť nutne konečnou zastávkou, alebo môže znamenať nový začiatok? Ako sa vyrovnať s konečnou stratou? Čo sa deje, keď nám zomrie niekto blízky? Prečo odchod niekoho dojme a iného položí na lopatky? Je smrť konečná? Ako sa rozprávať o smrti s deťmi? Čo znamená, keď sa nám sníva o umieraní? Patrí k smrti vtipkovanie? Ako prebieha trúchlenie? A ako uchopiť tanatofóbiu, teda strach zo smrti?
Psychológ Anton Heretik a psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová budú rozprávať o životnej udalosti, ktorá nikdy nenechá kameň na kameni. Smrť je odnepamäti súčasťou kultúr – raz má magickú, zahádnu podobu, inokedy nás strhne jej zničujúca sila. Pozrite sa s nami na tento míľnik z rôznych uhlov pohľadov, veď otázok máme mnoho, odpovedí málo.
Anton Heretik a Andrea Heretiková Marsalová budú pútavo rozprávať o tom:
— čo je to smrť z pohľadu biológie
— čo znamená nesmrteľnosť
— ako vyzerá smrť v rozprávkach, mýtoch a ľudovej slovesnosti
— čo znamená smrť ako strata
— aký je vzťah medzi smrťou a láskou, no i smrťou a humorom
— čo je dobrá smrť, teda eutanázia
— ako sa sa so smrťou vysporiadať
— v čom môže byť smrť inšpiratívna
MUDr. Andrea Heretiková Marsalová
je uznávaná psychiatrička a psychoterapeutka, ktorá lieči najmä úzkostné, depresívne a psychotické poruchy dospelých. Pôsobí ako súdna znalkyňa v rámci Ústavu pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii. V prednáškovej a publikačnej činnosti sa venuje témam psychofarmakológie, psychiatrickej liečby počas gravidity a laktácie, liečby hraničnej poruchy osobnosti a terapeutického využitia snov a humoru. Vydala knihu Narcizmus a narcistická porucha osobnosti (2008), napísala aj Príručku pre pacientov so schizofréniou a pre ich blízkych (2017). Spoločne s manželom Antonom Heretikom vydali v roku 2020 knihu Sny a v roku 2021 knihu s názvom Narcizmus.
Prof. PhDr. Anton Heretik, CSc.
je popredný slovenský psychológ a súdny znalec špecializujúci sa na klinickú a forenznú psychológiu. Cestu k svojmu oboru si našiel prostredníctvom beletrie a po absolvovaní štúdia psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa na fakultu vrátil ako pedagóg. V súčasnosti tam pôsobí ako profesor klinickej psychológie. Neskôr pôsobil ako klinický psychológ na Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Bratislave. Ako súdny znalec sa už štyridsať rokov zameriava na posudzovanie páchateľov násilnej trestnej činnosti. Napísal prvú česko-slovenskú vysokoškolskú učebnicu forenznej psychológie a okrem učebných textov publikoval desiatky odborných štúdií a populárno-náučných kníh z oblasti psychopatológie, psychodiagnostiky a psychoterapie. Popri pedagogickej a vedeckovýskumnej činnosti pôsobí naďalej ako klinický psychológ v súkromnej poradenskej praxi.
Vstupné: predpredaj 12€ / vstupné + certifikát 22€