Prechádzka / exkurzia

Pastva na Devíne (komentovaná prechádzka)

Počas JARmoku na Devíne sa v rámci komentovanej prechádzky bližšie pozrieme na pastvu kôz a oviec na hrade Devín. Je len novinkou posledných rokov, alebo boli zvieratá odnepamäti nerozlučne spojené s našou históriou?
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V okolí osád, ako aj v areáloch hradov a na hradných kopcoch žili kozy, ovce, kravy a kone spolu s ľuďmi už pred stovkami a tisíckami rokov. Okrem toho, že boli zdrojom mlieka, mäsa, kože a vlny, pomáhali aj s udržiavaním čistých trávnatých plôch a nezarastených hradieb. V tom bola krása symbiózy života človeka so zvieratami, na ktorú nadväzujeme aj my.

A tak kozičky, ovečky a niekedy aj fešák somár pomáhajú už veľa rokov s údržbou trávnatých lúk na hrade Devín a šetria tak benzín do kosačiek a svojimi kopýtkami a trusom pomáhajú zlepšovať stav pôdy, na ktorej to potom kvitne a bzučí.

Spoločne si prejdeme miesta, na ktorých sa naše zvieratá pasú, a podebatujeme o rastlinách a hmyze, ktorým sa tu vďaka nim darí, ale napríklad aj o menej známych zaujímavých faktoch o ich truse, ktoré vás prekvapia.

Program sa koná v rámci celodennej akcie JARmok na Devíneviac info.