Dom U Dobrého pastiera - Expozícia hodín

múzeum
Malebný rokokový dom v podhradí. Dom U Dobrého pastiera farebne a architektonicky výrazne pôsobí ako rozprávkový dom, postavený v rokoch 1760 – 1765. Dodáva aj v súčasnosti čaro podhradiu so svojím neopakovateľným kúzlom. V some sa nachádza Múzeum hodín.

Expozície

Expozícia dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia v Bratislave. Najstaršie písomné správy o jeho existencii pochádzajú z 15. storočia, spomína sa v nich oprava vežových hodín. Múzeum hodín je umiestnené v objekte známom pod menom Dom U Dobrého pastiera. Postavili ho v rokoch 1760-1765 a pôvodne bol súčasťou zástavby podhradia. V suteréne a na prízemí boli priestory využívané na obchodno-remeselnú činnosť, horné podlažia slúžili na bývanie.

Budova prezentuje ukážku kvalitnej rokokovej meštianskej architektúry o čom svedčí aj samotné riešenie objektu rešpektujúceho daný terén a priestorové obmedzenie. Hodnotnou súčasťou sú aj pôvodné detaily napríklad iluzívne okno s dvojicou črepníkov s kvetmi a mreže. Plastika Dobrého pastiera osadená pod baldachýnom už nie je pôvodná.

Budova v priebehu storočí prešla viacerými premenami. Pri rekonštrukcii objektu pred realizáciou expozície Múzeum hodín bol interiér prispôsobený výstavným účelom. Expozícia bola sprístupnená v roku 1974, v posledných rokoch bola dopĺňaná novými akvizíciami hodín.

Múzeum je otvorené od 1. apríla do 31. októbra

 

Múzeum hodín MMB
Židovská 3
81101 Bratislava


+421259100812
mmba@bratislava.sk

Múzeum mesta Bratislavy
Otváracie hodiny:

Múzeum je otvorené od 1. apríla do 31. októbra vždy od štvrtka do nedele 11:00 – 18:00 

Vstupné:

Základné 2,50 €  / Zľavnené 1,50 €
Rodinná vstupenka(2+deti do 14 rokov) 5 €

viac info o vstupnom