literárna akcia

LQ #30 - Svätyne/Šeptuchy

Myjavské kopanice a región Podlasie. Miesta s magickou atmosférou ďaleko od veľkomiest, divoký vietor, lesy, v ktorých sa plazí hmla a ťažký život.

 

odporúčame!
02.03.2020, Po

Dvojica mladých slovenských autoriek na konci roka vydala knihy drsným spôsobom opisujúce vidiek a rodové témy. Novinky Šeptuchy a Svätyne spája štýl písania podobný magickému realizmu a autorky, o ktorých určite ešte budeme veľa počuť.

Diela Dominiky Madro a Aleny Sabuchovej budú v prvom Literárnom kvociente v roku 2020 hodnotiť Marta Součková, Marka Klapáková a Vladimír Barborík. Moderuje Peter Darovec.

Hodnotené knihy:
Dominika Madro: Svätyne

Slovenský debutový román autorky (1990) situovaný do myjavských kopaníc, rozoberajúci tému neplodnosti, násilia, týrania, materstva a otcovstva. Autorka vyhrala v 20. ročníku literárnej súťaže POVIEDKA s krátkou prózou Svätyňa.

Alena Sabuchová: Šeptuchy
Región Podlasia je dodnes opradený legendami a hmlami, v ktorých žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia - majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy - ženy, ktoré vedia liečiť. Krajiny dospievania a ich obyvatelia nás zväčša určujú na celý ďalší život. Podlasie – rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, je tak trochu zabudnutá zem. O to väčšie, nie celkom poznané čaro má, neopakovateľnú atmosféru zahalenú do hmiel vystupujúcich nad močiarmi. Dorota, dcéra miestneho hrobára, a jej najlepšia priateľka nasávajú všetok okolitý svet – aj s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami a nadprirodzenom i tvrdou skutočnosťou. Alena Sabuchová si pre svoje jemné, no zároveň i drsné rozprávanie zvolila krásny priestor a zabývala ho výnimočnými postavami, stojacimi na hranici nielen dvoch susediacich štátov.