iná akcia
literárna akcia

Čítanie v tráve

Čítanie s autormi ako Pavol Rankov, Veronika Šikulová, Jana Juráňová, Lenka Dzadíková.

Táto akcia sa konala v minulosti

13. 7. 2021 o 17.00: Čítanie v tráve s Veronikou Šikulovou
Už 16 rokov občianske združenie Ars litera organizuje literárnu cenu Anasoft litera. Tá sa udeľuje za najlepšie prozaické dielo súčasného slovenského autora, ktoré vyšlo v predchádzajúcom roku. V rámci propagácie slovenskej súčasnej literatúry organizuje po celom Slovensku cyklus besied s názvom „Anasoft litera uvádza“, na ktorom sa predstavujú autori a autorky, ktorí boli nominovaní na Anasoft literu. 

Verona Šikulová, ktorá je aj laureátkou ocenenia za rok 2015, bude zo svojej doposiaľ poslednej knihy Tremolo ostinato čítať Verona Šikulová. Zhovárať sa so spisovateľkou o jej románe-nerománe, o hudbe a písaní bude publicistka Tina Čorná.

20. 7. 2021 o 17.00: Čítanie v tráve: Hudobno-poetické pásmo 
Ján Gallovič spolu s gitarovým sprievodom a vokálnym prejavom Evy Golovkovej ponúkne poslucháčom torzo z tvorby ich obľúbených básnikov.

„Poézia je stále živý literárny druh. Svoju nevyhnutnosť a životaschopnosť prejavila i v čase pandémie. Jej vnútorná sila podobná modlitbe je pre mnohých ľudí zdrojom obnovujúcej sily a neutíchajúcej nádeje a aj dnes ju vnímajú mnohí ako duchovnú transfúziu do ďalších dní...“ Ján Gallovič

3. 8. 2021 o 17.00: Čítanie v tráve s Lenkou Dzadíkovou - Z knihy na javisko – k dejinám bábkového divadla
Je veľa dobrých kníh pre deti a mnohé z nich inšpirujú aj tvorcov z bábkových divadiel. Prezradíme vám pár tipov, pri ktorých môžete mať radosť z čítania a následne aj zo sledovania divadelného spracovania. Alebo pokojne aj v opačnom poradí. Porozprávame sa o súčasnom kvalitnom divadle pre deti aj o tom, kde nájsť informácie o jeho histórii. Moderuje Anna Zajacová 

24. 8. 2021 o 17.00: Čítanie v tráve: štvrťstoročie edície Aspekt s Janou Juráňovou a s hudobným sprievodom. 
Knižná edícia ASPEKTU oslavuje tento rok svoju štvrťstoročnicu. Jana Juráňová, jedna z jej kľúčových autoriek i editoriek a redaktoriek bude hovoriť o okolnostiach vzniku tejto unikátnej knižnej edície, o jej začiatkoch i pokračovaniach. Predstaví témy, ktorými sa edícia  počas svojej doterajšej existencie zaoberala, porozpráva o prekladových i pôvodných, beletristických i odborných textoch a ich autorkách. Nevynechá ani svoje knihy, najmä najnovší román Naničhodnica nominovaný do desiatky ceny Anasoft litera aj päťky ceny René. 
Úryvky z kníh číta Rebeka Poláková, hudobný sprievod na husliach Marek Juráň. Moderuje Anna Zajacová.