festival
letný festival

N:ear 2022

V Banskej Štiavnici sa uskutoční  festival experimentálnej a improvizovanej hudby N:ear.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Už o týždeň sa do Banskej Štiavnice vráti medzinárodný festival experimentálnej a improvizovanej hudby n:ear.

Trojdňový zvukovo pestrý program predstaví spektrum tvarov a tvárí improvizovaného žánru: belgicko-francúzske basovo-gitarové duo Faridy Amadou a Juliena Despreza, dánsku saxofonistku Lotte Anker a jej ansámbel Sub Habitat, pianistu Simona Toldama či amerického bubeníka Chesa Smitha. K hudobnej rozmanitosti prispeje tiež česká experimentálna scéna - akordeón Vojtu Drneka, jazzcoreová trojica Frisk, Pražský Improvizačný Orchester a kolektív Uthando.

Dokopy deväť koncertov zaznie na piatich mestských pódiách. Pestrú hudobnú dramaturgiu tak doplní aj jedinečná atmosféra javísk uprostred štiavnických vrchov.
Jednou z hlavných scén festivalu a súčasne jeho spoluorganizátorom je kultúrne centrum Eleuzína. Úvodný štvrtkový koncert tu odohrá Vojta Drnek, ktorý predstaví sólo set pre preparovaný akordeón. Nasledovať bude vystúpenie dua Juliena Despreza a Faridy Amadou. Amaduovej basové linky v kombinácii s Desprezovou škrípajúcou gitarou budú k počutiu v unikátnom prostredí bývalej banskej štôlne Galérie Jozefa Kollára. 

Štiavnická Hájovňa hostí počas troch dní hneď niekoľko koncertov - vystúpi tu pardubické jazzcoreové trio Frisk či Pražský Improvizačný Orchester s jedinečným prevedením grafickej partitúry Treatise Cornelia Cardewa. V Hájovni sa predstaví aj české sedemčlenné zoskupenie Uthando, ktoré kombinuje tradičné pesničkové postupy s voľnou improvizáciou. 

Uznávaná dánska free-jazzová saxofonistka Lotte Anker a jej medzinárodný súbor Sub Habitat zahrajú v štiavnickom Rubigale. Tu spolu preskúmajú rozmanité zvukové prostredia - od zložitých a hustých mozaík až po otvorené vzdušné priestory. Na rovnakej adrese odznie v piatok aj sólový projekt popredného bubeníka newyorskej scény Chesa Smitha. Štvoricu medzinárodných interpretov uzavrie v sobotu pianista Simon Toldam v priestoroch Základnej umeleckej školy. 

Festival vyvrcholí v Hájovni vystúpením viacerých účinkujúcich v unikátnom zoskupení n:ear ensemble. 

Program: 
21.7.

18:oo - Vojta Drnek @ Eleuzína 
19:3o - Farida Amadou & Julien Desprez @ Galéria Jozefa Kollára 
21:oo - FRISK @ Hájovňa 

22.7.
11:oo - Diskusia s čítaním - Joe Grim Feinberg : Tongues of Babylon @ Eleuzína 
13:oo - Knižný a hudobný trh @ Eleuzína
17:oo - Vernisáž - Michal Škapa @ Hájovňa
18:oo - Prague Improvisation Orchestra @ Hájovňa 
19:3o - Ches Smith Congs for Brums @ Rubigal 
21:oo - Lotte Anker & Sub Habitat @ Rubigal

23.7.
1o:oo - Karaoke workshop - Kolektyw Łaski : „Don’t you know that you toxic“ @ Eleuzína 
13:oo - Knižný a hudobný trh @ Eleuzína
18:oo - Simon Toldam @ Koncertná sála ZUŠ
19:3o - Uthando @ Hájovňa
2o:45 - Kolektyw Łaski performance @ Hájovňa  
21:oo - N:ear ensamble @ Hájovňa

Babylonské reči, graffiti aj Britney Spears 
Počas troch júlových dní zasýti festivalových návštevníkov aj sprievodný program.
Tešiť sa môžu na čítanie a diskusiu s americko-československým autorom Joeom Grim Feinbergom či karaoke worskhop poľského feministického zoskupenia Kolektyw Łaski. Revolučné myšlienky národných piesní budú znieť známym refrénom Britney Spears. V Hájovni prebehne v piatok vernisáž legendy českého graffiti Michala Škapu aka TRONa. Knižný a hudobný trh v Eleuzíne prinesie do Štiavnice nezávislé vydavateľstvá Literárna Bašta,  BRaK,  Artforum, Marienčin PT,  ale aj lokálny Antikvariátik. 

Predpredaj vstupeniek nájdu návštevníci online a vstupenky na celé podujatie či jednotlivé dni budú k dispozícií aj počas festivalu.  

Odporúčame

divadlo

Ladies & Gentlemen show

So 10.12.2022 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
divadlo

Martin Kotúček: Asperger vs. Wittgenstein (Divadlo Non.Garde)

Odľahčeným spôsobom hovoríme o problémoch komunikácie, jazyka a vzájomného porozumenia sa. Každý z nás má svoj jedinečný spôsob...Viac
Ne 4.12.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
od vás odporúčame!
festival

Bratislavský knižný trh - winter edition

7.12.2022 - 9.12.2022 / Stará tržnica
odporúčame!
koncert

Jana Kirschner

Pi 9.12.2022 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!