koncert
vážna hudba

Vasks, Bruch, Bruckner

V piatok 28. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční vokálno – inštrumentálny koncert pre abonentov a návštevníkov. Koncert sa začne v koncertnej sieni s návštevníkmi o 19.00 h.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Na piatkový symfonický koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklov Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, A a B.  Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF.

Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od štvrtka 27. mája 2021.

Cyklus: B Symfonicko-vokálny
Vstup: 13€, 10€

Pred vstupom na koncert sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje  potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

Prostredníctvom koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina spoznávame v aktuálnej koncertnej sezóne aj diela u nás menej uvádzaných autorov. Jedným z nich je súčasný lotyšský skladateľ Pēteris Vasks, ktorého skladby sa hrávajú po celom svete.

Na aprílovom koncerte šéfdirigenta zaznelo v jeho naštudovaní jedenásťminútové symfonické dielo Musica serena. Na úvod májového koncertu to bude Vasksovo dielo pre zbor a veľký orchester Laudate Dominum z roku 2016. Skladba má dve verzie: pôvodne ju skladateľ skomponoval pre miešaný zbor a organ, neskôr vznikla verzia pre zbor a symfonický orchester. Daniel Raiskin o hudbe lotyšského skladateľa hovorí:

„Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov…  Mal som príležitosť pocítiť reakcie publika  na túto hudbu v rôznych častiach sveta: v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Rusku, na Islande,  v Japonsku, Južnej Afrike a Čile … Poslucháči reagujú vždy emotívne s veľkou vďačnosťou – stretnutie s takou krásou je vždy odmenou!“

Laudate Dominum zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (Jozef Chabroň, zbormajster).

Interpreti
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Daniel Raiskin dirigent
Jozef Chabroň zbormajster
Simone Lamsma husle
Linda Ballová soprán
Gustáv Beláček bas

Program
Pēteris Vasks - Laudate Dominum pre zbor a veľký orchester
Max Bruch - Koncert pre husle a orchester č. 1 g mol, op. 26
Anton Bruckner - Adagio zo Sláčikového kvinteta F dur (upr. Stanisław Skrowaczewski)
Antonín Dvořák - Te Deum, op. 103Hostkou piatkového koncertu bude medzinárodne uznávaná holandská huslistka Simone Lamsma, ktorá vystupuje na svetových koncertných pódiách – Royal Concergebouw Orchestra, Londýnska filharmónia, Newyorská filharmónia ...  

V jej interpretácii si vypočujeme populárny Koncert pre husle a orchester č. 1 g mol, op. 26 Maxa Brucha na husliach „Mlynarski“ Stradivarius (1718). Z diela Antona Brucknera poznáme najmä jeho symfonické opusy. V naštudovaní Daniela Raiskina a sláčikovej sekcie orchestra SF zaznie jeho Adagio zo Sláčikového kvinteta F dur (upr. Stanisław Skrowaczewski).

Koncert uzavrie slávnostné Te Deum pre sólistov, miešaný zbor a orchester op. 103 Antonína Dvořáka, skladateľovo posledné liturgické dielo. Sólové party zaznejú v interpretácii sopranistky Lindy Ballovej a basistu Gustáva Beláčka. Kantáta Te Deum zaznela v premiére v roku 1892 v newyorskej Carnegie Hall pod taktovkou skladateľa.

Pred vstupom na koncert sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje  potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

Pri vstupe na koncert a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest (RESPIRÁROR). Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

V priamom prenose ho odvysielame na stream.filharmonia.sk.

Odporúčame

výstava

Straty a nálezy

Pozývame na otvorenie novej výstavy Straty a nálezy, ktorá sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká.Viac
5.11.2022 - 30.4.2023 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

2.12.2022 - 27.12.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Hviezda (vianočný koncert)

Št 22.12.2022 / .klub pod lampou
odporúčame!
film

Let domov

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný...Viac
28.11.2022 - 1.12.2022 / Kino Mladosť
odporúčame!