koncert
vážna hudba

Slovenská filharmónia: Dvořák, Cikker, Glazunov - online

Piatkový symfonický koncert odohrá Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou piatkového večera bude slovenská klaviristka Jordana Palovičová.

Táto akcia sa konala v minulosti

Večer otvorí koncertná predohra op. 62 Můj domov Antonína Dvořáka, ktorá je súčasťou scénickej hudby. Skladateľ ju skomponoval na žiadosť Dočasného divadla (Prozatimního divadla, predchodcu Národného divadla v Prahe) ku hre Františka Ferdinanda Śamberka Josef Kajetán Tyl.

Nasledovať bude brilantné Concertino pre klavír a orchester op. 20 Jána Cikkera z roku 1942, ktorým si pripomíname 110. výročie od narodenia skladateľa. Sólový part, plný náročných rytmických pasáží a tém inšpirovaných slovenským folklórom zaznie v interpretácii Jordany Palovičovej, prominentnej interpretky Cikkerových klavírnych diel za čo jej bola v roku 2016 udelená Cena Jána Cikkera.
Zúčastnila sa nahrávky Cikkerových diel pod názvom Komorné a koncertantné diela, ktorá vznikla pri príležitosti jeho storočnice. Ako sólová a komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch, ako sólistka spolupracuje s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Súčasne pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave.

Z deviatich symfónii petrohradského rodáka Alexandra Glazunova zaznie na záver programu Symfónia č. 1 E dur „Slovanská“ op. 5 z roku 1881, ktorú skomponoval skladateľ ako 16 ročný.

Koncert bude odvysielaný na stream.filharmonia.sk

Interpreti
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin, dirigent
Jordana Palovičová, klavír

Program
Antonín Dvořák - Môj domov, koncertná predohra, op. 62
Ján Cikker - Concertino pre klavír a orchester, op. 20
Alexander Glazunov - Symfónia č. 1 E Dur Slovanská, op. 5

Cyklus: E Hudba troch storočí

Odporúčame

festival

Dobrý trh na Panenskej

So 29.4.2023 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
festival

Bratislavské fašiangy

Fašiangový sprievod ulicami mesta, súťaž o najlepšiu masku, ochutnávky šišiek, workshopy, rozhovory s odborníkmi, prehliadky so...Viac
So 18.2.2023 / Námestie Nežnej revolúcie (Stará tržnica)
odporúčame!
koncert

Slobodná Európa

Slobodná Európa uvádza špeciálne turné k albumu Trojka (2003), od ktorého vydania ubehne presne 20 rokov. Koncertný playlist bude...Viac
Pi 31.3.2023 / Majestic music club
odporúčame!
prednáška / diskusia

1993 – rozchod, ktorý nás mal doviesť k samostatnosti

Št 16.2.2023 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!