film

Perugino - večná renesancia

Význačný maliar a učiteľ talianskej renesancie Pietro Perugino, od úmrtia ktorého uplynulo päťsto rokov, významným spôsobom ovplyvnil Leonarda, Michelangela alebo Raffaela a jeho fresky nájdeme i v Sixtínskej kaplnke.
odporúčame!
17.06.2024, Po
21.06.2024, Pi

Talianska renesancia dala svetu umenia celý rad významných a dodnes pôsobivých umeleckých diel i mien. Maliar Pietro Perugino stojí síce trochu v tieni svojich slávnejších súčasníkov a žiakov, pre vývoj dobového umenia je ale nesmierne dôležitý a jeho fresky nájdeme napríklad i na stenách Sixtínskej kaplnky v Ríme.

Dokumentárny film „Perugino – večná renesancia“ mal svetovú premiéru v roku, kedy si pripomíname päťsto rokov od umelcovho úmrtia. Pripomína tým jeho odkaz a vplyv – bol učiteľom velikánov ako Leonardo da Vinci, Michelangelo či Raffaelo. Príbehom tohto výnimočného umelca svojej doby sprevádza taliansky herec Marco Bocci a spoločne s divákmi v kinách sa necháva okúzľovať dielami talianskej renesancie v detailoch, ktoré nie je za bežných okolností v galériách možné vidieť. K téme hovorí rad historikov a pred divákom vzniká plastický obraz života nesmierne nadaného človeka a jeho doby.

Perugino. Rinascimento immortale,Taliansko, 2023, 80 min, titulky, 12+
Réžia:
Giovanni Piscaglia

Film na ČSFD

Odporúčame

divadlo

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability

Ut 18.6.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 30.11.2024 / Michalská veža
odporúčame!
koncert

Už jsme doma (CZ) + Schmrntz

Koncert legendárnej kapely česko-slovenského undergroundu, ktorá ani po takmer 40 rokoch nestráca na sile a údernosti. Doplní ich...Viac
Pi 21.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!
film

Úplní cudzinci

Každý z nás má tri životy: verejný, súkromný a tajný. Voľakedy boli naše tajné životy ukryté v archívoch našej mysle, dnes v...Viac
Ut 6.8.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!