vážna hudba

Organový recitál: Stefan Donner

Cyklus organových koncertov otvorí mladý rakúsky umelec Stefan Donner, víťaz medzinárodnej súťaže Franza Schmidta. Organový koncert sa uskutoční v nedeľu 20. novembra o 16.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Stefan Donner, organ

Program:
Johann Sebastian Bach    
Toccata, Adagio a fúga C dur, BWV 564
Louis Vierne    Suita č. 3, op. 54
Franz Schmidt    Prelúdium a fúga Es dur
Louis Vierne   Suita č. 4, op. 55
Max Reger   Fantázia a fúga d mol, op. 135b

Na úvod programu zaznie Toccata, adagio a  fúga C dur, BWV 564, jedna z  najznámejších a  najvirtuóznejších organových kompozícií Johanna Sebastiana Bacha. Na programe sú dve suity francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna, ktorý takmer štyridsať rokov zastával post organistu v parížskom Notre-Dame.

Suity č. 3, op. 54  a č. 4, op. 55 skomponoval počas letnej dovolenky v roku 1927 v juhofrancúzskom Luchone. Prvú z nich venoval  Rodmanovi Wanamakerovi, synovi zakladateľa slávnych obchodných domov v  New Yorku a  Philadelphii.

Stefan Donner zaradil do svojho programu aj organové dielo rakúskeho skladateľa Franza Schmidta, ktoré  je na Slovensku málo známe. Z tvorby rodáka z dnešnej Bratislavy zaznie  Prelúdium a  fúga Es dur. Koncert uzavrie Fantázia a fúga d mol, op. 135b Maxa Regera, jedno z posledných dokončených diel skladateľa.

Stefan Donner študoval hru na organe, klavíri a  dirigovanie na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Magisterský diplom z hry na organe získal na Konzervatóriu v  Amsterdame. Zúčastnil sa aj kurzov, ktoré viedli významní organisti ako Olivier Latry, Joris Verdin či Edoardo Bellotti. V akademickom roku 2014/2015 získal Fulbrightove štipendium na štúdium v  New Yorku, kde na Eastman School of Music na University of Rochester študoval organ a čembalo.

Stefan Donner je držiteľom viacerých ocenení, je víťazom Organovej súťaže Franza-Schmidta (2010, Rakúsko) a získal tretiu cenu na Medzinárodnej organovej súťaži v Dubline (2011). Okrem rôznych nahrávok pre rozhlas a televíziu nahral Stefan Donner aj profilové sólové albumy. Umelec často koncertuje v Európe, Turecku, Izraeli, USA a Austrálii. V predchádzajúcich rokoch zastával pozíciu organistu a hudobného riaditeľa v Klosterneuburg Abbey pri Viedni. Popri bohatej koncertnej činnosti Stefan Donner vyučuje klavír a hudobnú teóriu na dvoch hudobných školách.


 

Odporúčame

party

Faya Starters

So 11.2.2023 / Teleport
od vás odporúčame!
film

Dealer

Kino Mier Modra / Kino Pezinok
odporúčame!
koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
vážna hudba

Metropolitný orchester Bratislava - Na bratislavskom bále

Ne 12.2.2023 / Dom kultúry Zrkadlový háj
odporúčame!