koncert

Narodeninový koncert Vladimíra Mišíka & Etc

Keď pred mnohými rokmi začali niektorí z priateľov Vladimíra Mišíka používať pred jeho menom, podľa jeho samého viac menej z recesie, slovo „legenda“, málokto z nich vtedy asi tušil, že sa Vladimír Mišík za svojho života tou legendou skutočne stane. V marci tohto roku sa Vladimír dožíva krásnych 70-tich rokov a toto svoje životné jubileum príde osláviť koncertom aj na Slovensko, kde mal vždy početnú a vernú fanúšikovskú základňu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Vladimír Mišík sa narodil 8.marca 1947 v Prahe do rodiny Slovenky a amerického armádneho dôstojníka, čo v tom čase jednoznačne predznamenalo jeho detstvo. Po odchode amerických vojsk vyrastal s maminkou sám a v náročných rokoch puberty začal prirodzene inklinovať k umeniu a predovšetkým k poézii a hudbe.

Už popri štúdiu na učilišti (odbor umelecký rezbár - truhlář) začal hrať a neskôr spievať – na škole v kapele Uragán, kde hral na bicie, skoro však pochopil že jeho miesto bude skôr pri mikrofóne.

Keď sa zoznámil s nedávno zosnulým fenomenálnym gitaristom Radimom Hladíkom, vzišla z toho ich spolupráca v skupine Komety, ktorú neskôr obaja opustili  a založili dodnes známu a oceňovanú kapelu Matadors. To už pre Vláďu hudba bola všetkým a začal sa jej venovať profesionálne.

Postupne hral, spieval a vystupoval s rôznymi kapelami, za všetky spomeňme Orchester Karla Duby, New Force (traduje sa, že odohrali jediný koncert), George & The Beathovens a na konci roku 1968 založil spolu s Radimom Hladíkom dodnes legendárnu kapelu Blue Effect. V roku 1970 vydali platňu Meditace, po jej vydaní však bol Vladimír z kapely „odídený“ a hľadal nové útočisko.

Tým sa preňho stala kapela Flamengo, s ktorou vydal jednu z kultových platní československého bigbeatu a rocku Kuře v hodinkách, ktorá aj po viac ako štyroch desaťročiach oslovuje stále nových a nových poslucháčov. V tých rokoch bola prelomová nielen po hudobnej stránke, ale najmä dovtedy nevídaným spojením rockovej hudby a poézie.

Texty na platňu napísal Josef Kainar a pre Vláďu to okrem iného prinieslo poznanie, že toto spojenie neskutočne krásne funguje. Počas celej svojej hudobnej kariéry potom už naďalej siahal, okrem svojich vlastných, len po textoch vynikajúcich básnikov a textárov (Josef Kainar, Václav Hrábě, Jiří Dědeček, Pavel Kopta, Hynek Žalčík, Pavel Šrut a iní) a spojenie osobitej a invenčnej hudby a skvelých textov sa stalo jedným z poznávacích znakov jeho tvorby.

Skupina Flamengo sa stihla rozpadnúť ešte pred vyjdením albumu (1972) a po príležitostných angažmánoch v polovici 70-tych rokov Vláďa založil skupinu ETc., s ktorou (s rôznymi personálnymi zmenami) koncertuje dodnes.

Vladimír Mišík má svoje nezameniteľné a nezabudnuteľné miesto medzi legendami československého rocku a bigbeatu. A nielen tam – českí astronómovia totiž po ňom pomenovali novoobjavenú planétu, tak si len želajme, aby dlho nerušene krúžila v našej galaxii. Pri svojom marcovom oblete sa na chvíľu zastaví v Bratislave a prinesie nám večer plný krásnej hudby a muzikantského majstrovstva v podaní Vladimíra Mišíka a jeho skupiny ETc.

Neváhajte a príďte zaspomínať pri krásnych pesničkách na doby dávno minulé i tie neskoršie a odniesť si domov krásny pocit a trochu hviezdneho prachu.

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor DR.Horak s.r.o.. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

vážna hudba

Konvergencie: Bella Adamova, Škampa Quartet: Winterreise

Bella Adamova & Škampa Quartet: Winterreise - Zimná cesta. Piesňový recitál obdivovanej českej mezzosopranistky Belly...Viac
Pi 13.9.2024 / Primaciálny palác
odporúčame!
vážna hudba

Galakoncert: Konvergencie 25

Slávnostný koncert k 25.výročiu festivalu Konvergencie v priestoroch SNG bude oslavou hudby, ktorá nepozná čas.Viac
Po 30.9.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
festival

Bratislava Tango Festival

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste...Viac
26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či...Viac
28.3.2024 - 11.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!