koncert
vážna hudba

Mucha Quartet: Zeljenka, Moyzes, Piaček

Utorkový komorný koncert cyklu Hudobná mozaika, 8. 2. 2022, bude patriť mladým slovenským interpretom. V Malej sále Slovenskej filharmónie privítame členov Mucha Quartet, ktorí sa predstavia so slovenskou klaviristkou Magdalénou Bajuszovou. Koncert sa začne o 19.00. Koná sa v režime OP.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Členovia kvarteta – Juraj Tomka, 1. husle, Jozef Ostrolucký, 2. husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo, predstavia diela troch slovenských skladateľov rôznych generácií - Mikuláša Moyzesa,  Ilju Zeljenku a súčasného skladateľa Marka Piačeka.

Klavírnu sonátu č. 21, ktorá zaznie na úvod koncertu skomponoval Ilja Zeljenka v roku 2004. Skladba nesie podtitul Otázky bez odpovedí. Skladateľ o nej povedal: „Otázky sú dôležitejšie ako odpovede. Keď niekto vie položiť správnu otázku, tá dokáže určiť celý jeho život. Čiže na niektoré otázky sa nedá odpovedať. Položiť sa však dajú. A to je krásne, lebo je to vlastne niečo na hranici medzi chaosom a poriadkom.“

Venoval ju svojmu priateľovi a jednému z najuznávanejších slovenských maliarov – Rudolfovi Filovi. Nasledovať bude Sláčikové kvarteto č. 2 a mol Mikuláša Moyzesa inšpirované slovenským folklórom. Uvedenie klavírnych kvintet Marka Piačeka Päť štúdií pre klavírne kvinteto a Ilju Zeljenku Klavírne kvinteto č. 1 ponúkne možnosť konfrontácie spracovania tejto hudobnej formy skladateľmi dvoch generácií vo vzťahu  pedagóg – študent.  

Marek Piaček študoval kompozíciu na VŠMU u Ilju Zeljenku v rokoch 1990-1995. Novú verziu diela Päť štúdií pre klavírne kvinteto napísal pre Mucha Quartet. Na utorkovom koncerte zaznie dielo v premiére.  Klavírne kvinteto č. 1 Ilju Zeljenku je jednou zo skladateľových najrannejších kompozícii. Vzniklo ešte počas jeho štúdia na VŠMU pod vedením Jána Cikkera.  

Zeljenka ho venoval svojmu priateľovi, zbormajstrovi Ladislavovi Holáskovi. Prierez slovenskou hudobnou históriou od jej vzniku až po súčasnosť zaznie v interpretácii etablovaných slovenských umelcov – klaviristky Magdalény Bajuszovej a členov Mucha Quartet, ktorí sú zanietenými propagátormi slovenskej tvorby na domácich aj zahraničných pódiách. 

Koncert je zároveň ďalším z radu podujatí v rámci roku 2022 venovaných 90. výročiu narodenia skladateľa Ilju Zeljenku.

Interpreti:
lja Zeljenka - 
Sonáta pre klavír č. 21 Otázky bez odpovedí 
Mikuláš Moyzes - Sláčikové kvarteto č. 2 a mol
Marek Piaček - Klavírne kvinteto 
Ilja Zeljenka - Klavírne kvinteto č. 1

Vstupné 9€

Mucha Quartet:

Juraj Tomka 1. husle
Josef Ostrolucký  2. husle
Veronika Kubešová viola
Pavol Mucha  violončelo

+

Magdaléna Bajuszová, klavír

Odporúčame

výstava

Tekuté územia. Mapy Podunajska 1650 - 1800

Slovenská národná galéria v spolupráci so Slovenským národným múzeom a zahraničnými partnermi otvára na 2. poschodí...Viac
10.6.2022 - 4.9.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Kučerová & Lapšanský

Št 21.7.2022 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!
koncert

LP (USA)

Geniálna autorka a speváčka hitov ako Girls Go Wild či Lost On You – LP – vydala 10. decembra nový album Churches. Novinku...Viac
Ut 12.7.2022 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
koncert

Spomienka na Deža

10.9.2022 - 10.9.2022 / Park na Fedákovej, Dúbravka
odporúčame!