koncert
vážna hudba

Mozart, Čajkovskij, Weiner - online

Divertimentá a serenády budú znieť na nedeľnom koncerte (2. 5. 2021) Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.

Táto akcia sa konala v minulosti

Koncert bude vysielaný na stream.filharmonia.sk

Interpreti: 
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci, husle

Program
Wolfgang Amadeus Mozart - Divertimento F dur, KV 138
Piotr Iľjič Čajkovskij - Serenáda C dur pre sláčikový orchester, op. 48
Leó Weiner - Divertimento č. 1 pre sláčikový orchester, op. 20

Divertimentá a serenády patria od 18. storočia medzi obľúbené kompozičné formy prevažne odľahčenejšieho charakteru. Boli určené pre orchester alebo menšie zoskupenie, mali rozmanitý počet častí a slúžili najmä ako hudba ušľachtilej kratochvíle. Väčšina divertiment a serenád Wolfganga Amadea Mozarta, vrátane Divertimenta F dur, KV 138, pochádza zo 70. rokov 18. storočia, teda z obdobia skladateľovej služby u salzburského arcibiskupa.

Mozart podobné skladby komponoval k príležitostiam, akými boli sviatky, narodeniny, svadby alebo záver akademického roka. Serenáda C dur, op. 48 z roku 1880 od Piotra Iľjiča Čajkovského odkazuje na jeden z jeho idolov – W. A. Mozarta. Dielo si získalo trvalé miesto na koncertných pódiách a dve z jeho častí – vkusne štylizovaný Valčík a nádherne pokojná, lyrická Elégia – dokonca patria k Čajkovského najznámejším a najpopulárnejším skladbám vôbec.

Maďarský skladateľ Leó Weiner, len o niečo mladší súčasník Bélu Bartóka, je tiež autorom niekoľkých serenád a divertiment. Divertimento č. 1, op. 20 je inšpirované starými maďarskými tancami, ako napríklad čardáš, verbunk a ďalšie.

Huslista a dirigent Ewald Danel pôsobí na poste umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra už od roku 2001. Stal sa nástupcom Bohdana Warchala, zakladateľa orchestra. SKO sa významnou mierou podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby.

Odporúčame

film

Bullet Train

Št 2.2.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Láskavé bohyne

Fiktívne memoáre vzdelaného a kultivovaného dôstojníka SS, ktoré sa nielen vo Francúzsku stali kultúrnou udalosťou (Goncourtova...Viac
St 1.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Kopny! Buchny! Ric!

Nová hra DPOH v réžii Gejzu Dezorza.Viac
Ne 5.2.2023 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Red Catvision Song Contest

18.2.2023 - 17.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!