koncert

Leya (USA)

Harfistka Marilu Donovan a huslista a spevák Adam Markiewicz tvoria newyorské duo Leya. Skupina pracuje s tradíciou a proti nej, pričom intenzitu získava prostredníctvom alternatívneho ladenia, zvláštnych harmónií a snových operných vokálov. Ich zvuk je založený na kráse, ale mieša sa s pocitom nepokoja.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

“Napriek svojim nástrojom nie sú typickí klasicky vzdelaní hudobníci; namiesto symfonických diel píšu transcendentálnu punkovú hudbu - ale nie takú, na akú ste zvyknutí. Duo vymieňa hlasné gitary za ambientné experimentálne zvukové krajiny s použitím systému ladenia, ktorý Donovan sama vymyslela, a Markiewiczových šepkavých huslí a mníšskeho hlasu.”    i-D

Leya vydali na NNA Tapes dva kriticky skvelo prijaté albumy - The Fool (2018) a Flood Dream (2020). V roku 2019 tiež vydali Angel Lust, spoločné EP s Eartheater, ktoré vyšlo vďaka experimentálnemu labelu PAN.

V roku 2022 vydali plne kolaboratívny mixtape Eyeline, na ktorom sa podieľali Julie Byrne, Eartheater, Okay Kaya, Actress, claire rousay, James K, Deli Girls, Sunk Heaven a Martha Skye Murphy. Na ďalších singloch a remixoch sa skupina spojila okrem iných s Liturgy, Drew McDowallom a Christinou Vantzou.

Mixtape existuje v jedinečnom zvukovom svete Leya, ale medzi mnohými zvratmi výrazne rozširuje jeho hranice. Smeruje do popových prostredí, ktoré boli predtým duom nedotknuté, a miestami sa dostáva aj do zlovestnejších jaskýň, pričom sa opiera o intenzitu, ktorá počas kariéry dua narastá. Ďalej rozširuje možnosti, a dáva pocítiť, že pre túto skupinu, ktorá neustále posúva hranice viscerálnej piesne, je možné čokoľvek.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 8,50€

Odporúčame

divadlo

Roya London Ballet: Labutie jazero

Najslávnejší balet sveta Labutie jazero v podaní sólistov z Royal London Ballet prvýkrát na Slovensku.Viac
Po 25.11.2024 / NTC
odporúčame!
film

Ťažký rok

Overené režisérske duo Olivier Nakache a Eric Toledano (Nedotknuteľní) natočilo nekorektnú francúzsku komédiu.Viac
Ut 23.7.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
iná akcia

Komentované prehliadky budovy YMCA

Št 15.8.2024 / YMCA
odporúčame!
vážna hudba

Percussion Collective

V auguste budú Hudobné záhrady pokračovať koncertom slovenského tria Percussion Collective v zložení Adam Druga, Peter Solárik a...Viac
So 3.8.2024 / Sad Janka Kráľa
odporúčame!