koncert

Laibach

Slovinská skupina Laibach, jedna z najznámejších a najškandalóznejších kapiel strednej a východnej Európy, opäť navštívi Bratislavu. Laibach si stále drží vysoký štandard v štúdiovej tvorbe, ako aj na koncertných pódiách. Zavítajú sem s celou pódiovou šou na klubový koncert, na ktorom zahrajú skladby z dvoch nových albumov a chýbať nebudú ani overené hymny industriálnej hudby.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Už je to nejaký čas, čo tu bola partia Laibach zo Slovinska. Odvtedy rozšírili svoju diskografiu, prešli takmer celý svet so svojimi epickými turné a navštívili aj Severnú Kóreu – ako jedna z prvých západných kapiel.

Korene industriálnej legendy pochádzajú z baníckeho mesta Trbovlje, do ktorého sa pomyselne vracajú vo svojich nahrávkach. Aký veľký vplyv na nich malo toto industriálne mesto, ukazujú na novinke Sketches Of The Red Districts z tohto roku. Že nežijú iba z minulosti potvrdili aj predchádzajúcou EP Love Is Still Alive. Obe majú pochmúrnu a chladnú industriálnu atmosféru a zároveň kus odľahčenia v tanečných techno prvkoch. Táto dvojznačnosť je príznačná pre celú ich kariéru.

S patričnou dávkou irónie odpovedajú na šoubiznis aj prostredníctvom svojich coververzií  pop hitov (Life Is Life). Upozornenie na autoritatívnu a totalitnú spoločnosť robia po celý čas oblečení vo vojenských uniformách, s vlastnou ideológiou a za pochodového rytmu ich hudby. Laibach vzbudili pozornosť na začiatku už svojím názvom, ktorý je prekladom nemeckej verzie hlavného mesta Slovinska, Lublany, ktorú v tom čase okupovali nemecké vojská. Napriek úmyselnej kontroverzii sa stali rešpektovaným hlasom avantgardného prúdu Neue Slowenische Kunst (NSK). Vedie ich charizmatický líder a spevák Milan Fras.

Laibach nezostali iba pri tvorení albumov, ale zamerali sa aj na konceptuálne predstavenia na spôsob The Residents či The Tiger Lillies. Okrem toho tvoria hudbu aj do filmov (Iron Sky, Iron Sky: The Coming Race). Napriek všetkým týmto aktivitám, Laibachu to najlepšie svedčí na koncertných pódiách, kde predvádzajú premyslenú šou so svetlami, projekciou a so silnou – búrlivou hudbou.

Zúriaci socializmus a množstvo indícií jeho rozpadu, smrť generála Tita ako jedinej osobnosti integrujúcej bývalú Juhosláviu, mnoho umeleckých vplyvov zo zahraničia.

Laibach sú rodení provokatéri, ktorí pomocou ideologických symbolov, fašistických nevynímajúc, vyvolávali šoky a pútali na seba chcenú i nechcenú pozornosť.

Samozrejme, že ich v socialistickej Juhoslávii okamžite zakázali, ale masívnemu šíreniu demonahrávok nikto zabrániť nedokázal. Už v roku 1987 dostali kontrakt u Mute Records (Depeche Mode, Nick Cave…) a vydali prvý, veľmi industriálny album Opus Dei.

Laibach potom neochvejne pokračovali ďalej spoluvytváraním aj parodovaním popkultúrnych počinov, vrátane coververzií čohokoľvek v duchu ich vyhlásenia „neveríme v originalitu“. A hrávajú dodnes.

Vstupné: predpredaj 35€ / 45€ / VIP 55€

Odporúčame

výstava

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátor: Martin KleiblViac
2.11.2023 - 30.6.2024 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
film

Pozor, padá SNG!

Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Jeanne du Barry - Kráľova milenka

Film rozpráva o živote Jeanne Bécu, ktorá sa narodila ako nemanželská dcéra chudobnej krajčírky v roku 1743, ale nakoniec sa...Viac
2.12.2023 - 6.12.2023 / Cinema City Eurovea
odporúčame!
divadlo

Ladies & Gentlemen show

Uhrančivá show, v ktorej sa na javisku plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Ožíva...Viac
Pi 26.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!