koncert

Laibach

Slovinská skupina Laibach, jedna z najznámejších a najškandalóznejších kapiel strednej a východnej Európy, opäť navštívi Bratislavu. Laibach si stále drží vysoký štandard v štúdiovej tvorbe, ako aj na koncertných pódiách. Zavítajú sem s celou pódiovou šou na klubový koncert, na ktorom zahrajú skladby z dvoch nových albumov a chýbať nebudú ani overené hymny industriálnej hudby.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Už je to nejaký čas, čo tu bola partia Laibach zo Slovinska. Odvtedy rozšírili svoju diskografiu, prešli takmer celý svet so svojimi epickými turné a navštívili aj Severnú Kóreu – ako jedna z prvých západných kapiel.

Korene industriálnej legendy pochádzajú z baníckeho mesta Trbovlje, do ktorého sa pomyselne vracajú vo svojich nahrávkach. Aký veľký vplyv na nich malo toto industriálne mesto, ukazujú na novinke Sketches Of The Red Districts z tohto roku. Že nežijú iba z minulosti potvrdili aj predchádzajúcou EP Love Is Still Alive. Obe majú pochmúrnu a chladnú industriálnu atmosféru a zároveň kus odľahčenia v tanečných techno prvkoch. Táto dvojznačnosť je príznačná pre celú ich kariéru.

S patričnou dávkou irónie odpovedajú na šoubiznis aj prostredníctvom svojich coververzií  pop hitov (Life Is Life). Upozornenie na autoritatívnu a totalitnú spoločnosť robia po celý čas oblečení vo vojenských uniformách, s vlastnou ideológiou a za pochodového rytmu ich hudby. Laibach vzbudili pozornosť na začiatku už svojím názvom, ktorý je prekladom nemeckej verzie hlavného mesta Slovinska, Lublany, ktorú v tom čase okupovali nemecké vojská. Napriek úmyselnej kontroverzii sa stali rešpektovaným hlasom avantgardného prúdu Neue Slowenische Kunst (NSK). Vedie ich charizmatický líder a spevák Milan Fras.

Laibach nezostali iba pri tvorení albumov, ale zamerali sa aj na konceptuálne predstavenia na spôsob The Residents či The Tiger Lillies. Okrem toho tvoria hudbu aj do filmov (Iron Sky, Iron Sky: The Coming Race). Napriek všetkým týmto aktivitám, Laibachu to najlepšie svedčí na koncertných pódiách, kde predvádzajú premyslenú šou so svetlami, projekciou a so silnou – búrlivou hudbou.

Zúriaci socializmus a množstvo indícií jeho rozpadu, smrť generála Tita ako jedinej osobnosti integrujúcej bývalú Juhosláviu, mnoho umeleckých vplyvov zo zahraničia.

Laibach sú rodení provokatéri, ktorí pomocou ideologických symbolov, fašistických nevynímajúc, vyvolávali šoky a pútali na seba chcenú i nechcenú pozornosť.

Samozrejme, že ich v socialistickej Juhoslávii okamžite zakázali, ale masívnemu šíreniu demonahrávok nikto zabrániť nedokázal. Už v roku 1987 dostali kontrakt u Mute Records (Depeche Mode, Nick Cave…) a vydali prvý, veľmi industriálny album Opus Dei.

Laibach potom neochvejne pokračovali ďalej spoluvytváraním aj parodovaním popkultúrnych počinov, vrátane coververzií čohokoľvek v duchu ich vyhlásenia „neveríme v originalitu“. A hrávajú dodnes.

Vstupné: predpredaj 35€ / 45€ / VIP 55€

Odporúčame

vážna hudba

Moyzesovo kvarteto v kaštieli

Od svojho vzniku v roku 1975 patrí Moyzesovo kvarteto medzi najvýznamnejšie komorné zoskupenia na Slovensku.Viac
Po 2.9.2024 / Záhrada Csákyho kaštieľa v Prievoze
odporúčame!
vážna hudba

Vengerov & Osetinskaya

„Keď sa dotknem nástroja, je tam úplne všetko. Akoby sa spojili dva magnety: ja a hudba,“ povedal v jednom z rozhovorov Maxim...Viac
Št 11.7.2024 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!
divadlo

Pozsony Dance Club

Bratislava, Preßburg, Pozsony. Mesto, ktoré začína stále odznova, ale minulosť ho aj tak znovu dobehne. Osudy a príbehy hostí...Viac
24.6.2024 - 30.9.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Piknik vo Vodárenskej záhrade

Piknik vo Vodárenskej záhrade ponúka relax v prírode spojený s rôznymi aktivitami pre deti a rodiny.Viac
23.6.2024 - 25.8.2024 / Vodárenská záhrada
odporúčame!