koncert

KlezMORE: Konsonans Retro feat. Sasha Danilov & Orkestar Danijela

Na tohtoročnom KlezMORE festivale sa opäť predstavia výnimočné projekty súčasnej (nielen) klezmer scény. Podujatie ktoré patrí medzi najväčšie festivaly tohto žánru na svete prinesie do hlavného mesta najmä tri veľmi silné medzinárodné spojenia.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Konsonans retro (UA) feat. Sasha Danilov (A. MD)

V Moldavsku narodený a vo Viedni žijúci Sasha Danilov má povesť jedného z najlepších klezmerových klarinetistov na svete. Ovplyvnený hudbou jeho vlasti, ovláda, ako nikto iný, túto typickú zmes elementov moldavskej a židovskej ľudovej hudby. Sasha dnes platí za medzinárodne žiadaného virtuóza v hre na klarinete a je považovaný za klezmerového experta. V priebehu hudobnej kariéry si vytvoril svoj vlastný interpretačný štýl, ktorý vyučuje na množstve festivalov a klezmerových workshopov. 

Konsonans Retro

 Ukrajinská svetová dedinská dychovka! Na juhovýchode regiónu Podolie, pár minút od moldavskej hranice, leží dedina Zagnitkiv, domov hudobnej rodiny Baranovsky a súčasne hudobná vlasť svadobnej dychovky Konsonans Retro. Práve tu sa traduje hudobný poklad, ktorý odzrkadľuje etnickú zmes regiónu: Ukrajinci hrajú s Moldavcami, Rómami, Židmi a Rusmi. A vždy, keď sa dva svadobné orchestre stretnú, podáva sa tradičné ďalej a nové sa získava. Počas generácií a cez horúce noci hrá rodina Baranovsky divokú a sladkú hudbu Podolia, prebúdzajúcu túžbu a predstavujúcu zemitú zmes ukrajinských, moldavských a židovských tancov. Čerešnička na torte: okrem toho, že skvele hrajú, aj fantasticky spievajú a capella ukrajinské piesne, plné melanchólie a túžby.

Vasyl Baranovskiy – trúbka, bajan 
Vitaliy Baranovskiy - trombón 
Volobymyr Baranovskiy - akordeón, 
Vyacheslav Baranovskiy – bicie,
Volodymyr (junior) Baranovskiy - trúbka
Vladislav Keidalyuk - trúbka 
Aleksandr Voronyuk - tuba

Orkestar Danijela (SRB)

Títo fantastickí trubači vznikli už v roku 2003 ako súbor zázračných detí vo veku od 6 do 10 rokov. Vtedy najmladší člen šesťročný Bojan Veselinović začal hrať na bubon, ktorý bol len o dve kilá ľahší ako jeho váha. Líderka orchestra Danijela Veselinović obdržala v roku 2003 trúbku na svetoznámom festivale v srbskej Guči od slávneho Bobana Markovića, ktorý ju už vtedy označil za malú „trubačku princezu“. Od tej doby títo talentovaní trubači vystúpili na všetkých známych festivaloch tohto žánru v Srbsku a predstavili sa publiku aj v zahraničí – Poľsku, Švajčiarsku, Španielsku, Grécku a v ďalších európskych krajinách. O orchestri bolo spracovaných niekoľko dokumentárnych filmov a doma býva pravidelnou súčasťou galavystúpení v televíznych programoch. Orchester Danijely Veselinović, ktorú médiá právom označujú za prvú dámu srbskej trúbky, vystúpi na Slovensku po prvý raz. 


 

Pozrite si celý program festivalu KlezMore.

Odporúčame

koncert

My Baby + The Youniverse

Skupina My Baby s novým albumom "Mounaiki" vyrazila na klubové turné. V našom meste zahrá 13. decembra v MMC. Predkapela: domáca...Viac
Št 13.12.2018 / Majestic music club
odporúčame!
film

Nikdy si tu nebol

Joe je vojnový veterán, ktorý si „nazbieral“ mnoho jaziev. Svoj bezvýchodiskový život trávi medzi domom, kde žije jeho čudácka...Viac
So 22.12.2018 / Kino Film Europe
odporúčame!
film

Dilili v Paríži (dabing)

„Úžasný výlet do Paríža v období „krásnych čias“ pre celú rodinu.”Viac
Kino Film Europe / Artkino Za zrkadlom
KIDSTOWN odporúčame!
kurz / workshop

Vianočné dielne v Lab. cafe

So 15.12.2018 / lab.cafe
od vás odporúčame!