koncert

Khoiba (CZ) & Nina Kohout

Khoiba je dvojčlenný alt-elektronický projekt z Českej republiky, ktorý tvorí speváčka Ema Brabcová a hudobník Filip Míšek. S Eminým vznášajúcim sa a jemne ľstivým hlasom a s Filipovou aranžmá, ktorá sa často pohybuje presne na hrane, Khoiba vytvára snové vrstvy prelínané neočakávanou drsnosťou. Predskakovať im bude talentovaná slovenská speváčka, skladateľka a producentka Nina Kohout.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Khoiba je česká hudobná skupina, ktorá vo svojej hudbe dáva dohromady zvuk elektroniky a melodických gitár, ktoré v kombinácii s downtempové rytmikou tvorí výnimočnú atmosféru. Khoiba sama opisuje svoj štýl ako "atmosférický pop plný melanchólie a pozitívnych emócií".

Jazyk ako taký je organizmus, ktorý je neustále v pohybe. A tak tomu je aj u Khoiby. Na rozdiel od predchádzajúcich albumov, je tohtoročná doska Vertical Urgenices otvorenejšia, priamejšia a naliehavejšia. To, čo predtým varilo pod pokrievkou, teraz otvorene vrie tak, aby mohla odchádzať para nahor. Zároveň sú Vertical Urgencies pohľadom, niekedy možno aj pádom do hĺbky. Nie je dôležité, či ide o pohyb nahor alebo nadol. Rovnako ako nie je dôležité, koľko nástrojov na doske zaznie, aké zvuky sa odkiaľ linú alebo či je pesničiek päť alebo desať. Doska funguje predovšetkým dobre ako celok. Je to akási homogénna hmota, ktorá so sebou nesie silné emočné vertikálne vlny.

Khoiba vznikla roku 2002, prvý dlhohrajúci album s názvom Nice Traps vyšiel v 2004. To odštartovalo medzinárodné pôsobenie kapely, licenciu získal nemecký label Mole Listening Pearls, album vyšlo v Japonsku aj USA. Nasledovali nahrávky Dilemma EP (2002), That Reason EP (2003), It's All recorded EP (2005), Mellow Drama (2007) a dvd Tortourism (2006). Roky 2008 – 2019 boli pre Khoibu obdobím ticha. Filip sa venoval svojmu sólovému projektu Dikolson, tvoril hudbu k pohybovým predstaveniam a filmom, Ema sa venovala štúdiu psychoterapie a práci s hlasom. Po dvanástich rokoch prišla Khoiba s novým albumom Khoiba (2019) vydaným u Minority Records, s ktorým veľmi dobre nadviazala na introvertné pesničkárstvo, ktoré bolo pre kapelu veľmi typické. Na jar 2023 vydali pod svojím vlastným labelom album Vertical Urgencies.

Nina Kohout

Speváčka, skladateľka a producentka Nina Kohout má za sebou štúdium na prestížnej londýnskej hudobnej škole The BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. V roku 2020 získala titul Objav roka na Radio Head Awards a začiatkom roka 2022 vydala debutové EP Pandemonium, ktoré sa stretlo s výbornými ohlasmi nielen od domácich, ale aj zahraničných médií, vrátane britského rádia BBC. Moonlight, jedna z piesní na Nininom EP, taktiež ako aj prvý singel z pripravovaného debutového albumu, Little Butterfly, boli označené ako Song Of The Day amerického rádia KEXP.

Jej minuloročnému jesennému turné, ktoré zahŕňalo koncerty v Miláne, Brightone či Budapešti, predchádzalo vystúpenie na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, kde sa Nina predstavila spolu so sláčikovým kvintetom.

Vo svojej hudbe spája tajomné odtienky starého slovenského folklóru, vážnej hudby a sviežosť inovatívneho trip-hopu. Následne si tak vytvára svoj vlastný nadčasový, občas nekomfortne zvláštny a anarchický hudobný svet. Nina Kohout svojou zvukovovou výpravnosťou posúva hranice hudobnej poslušnosti, vedúca neustály rozhovor medzi invazívnym hororom a krehkou čistotou.

Neue Welt je outfit tekutého inštrumentálu, slobodne prepájajúci žánre podľa vlastnej vôle - prechádzajúc od kraut rocku po psychedeliku skladajú rozsiahle kompozície, experimentujúc so skladbou a kompozíciou. Klavír, husle, synth, bicie, basa, gitara, dvoje vokály. Budú hrať hudbu z nadchádzajúceho projektu. Debutový album V Nebi Je Zle (menovaný albumom týždňa podľa Vinyly) vydali vlani v júni.

Vstupné: predpredaj 13€ // na mieste 15€

Odporúčame

festival

Bratislavské mestské dni v GMB

GMB - Pálffyho palác / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Sestry z dymovej sauny

Fascinujúca pocta dymovej saune – miestu pretkanému tradíciami; oslava ženskej spolupatričnosti, a svojbytný očistný rituál...Viac
Ne 14.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Jarné BJD: The Wooten Brothers, Mike Stern Band

16.5.2024 - 21.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
vážna hudba

Gershwin, Ravel

2.5.2024 - 3.5.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!