festival
letný festival

Hradby samoty XI.

Hradby samoty je festival tematicky zameraný na audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industrial, noise. Myšlienkou festivalu je spojiť tieto žánre s tajomnou atmosférou pamiatok poznačených zubom času. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V našich zemepisných šírkach je táto subkultúra prevažne klubovou záležitosťou. Namieste je teda otázka, ako pamiatky a ambient spolu súvisia. Pamiatky v sebe nesú odlesk dejov dávno minulých a ich často zádumčivá atmosféra je veľmi emotívna. Presne ako audiovizuálne umenie plné tajomných a prekvapivých zvukov, sprevádzané divadelnými prvkami a znepokojivou projekciou. 

Ak je takéto „teatro ambienti tenebrae“ zasadené do podmanivej atmosféry nočnej pamiatky, výsledný efekt je o to pôsobivejší.

Hudba:
Einleitungszeit / Thorofon (DE) / Vilkduja (IT) / Veliu Namai (IT)
Fero Király vs. Philip Glass / Dead Factory (PL)
Darkram ~ Ramon Moro (IT) / Królówczana Smuga (PL)
Maraki / Shallov. / Petrolio (IT) / Blind Ruler Cursed Land (CZ)
Angel Epilepsia / Krajné Čierno + Zintaer / Raptor Koch
Sakikangas + Jančík (CZ) / Samčo brat dažďoviek / Timmi (CZ)
Bartek / Havocknoize  / Koroze (CZ) / Divný Yanko / Vyšehrad (CZ)
Dunkelbot (CZ) / Owlsilar gate / Shallov

Umenie:
Ján Bátorek & Matej Myslovič / Roman Bicek / Radovan Čerevka
Matej Fabian / Šimon Chyla / Jan Kostaa / Richard Marco
Jarmila Mitríková & David Demjanovič / Michal Nagypal
Nynewe ~ Michaela Knížová / Ľubomíra Sekerášová
Kurátor: Omar Mirza

Performance, inštalácie, kurzy, workshopy, poézia: 
Gotická cesta - trip po sakrálnych pamiatkach gemera - ješavský okruh
Čierne diery + gotická cesta + kláštor rožňava + stará škola kokava + kaštieľ jelšava - diskusia
Weird Visuals - Light liquid design
Samayel - Light installation
Laila - demo - video-installation
Samayel/Laila - hojda - site specific installation
Dani Citrakova - slam poetry
Kundy crew - workshop
Kyanotypia - workshop

Klik pre kompletný program a vstupenky za 45€

Hradby Samoty tento rok otvárajú druhú dekádu svojej existencie, pričom v tej prvej si prešli divokou a pútavou históriou. Od nadšeneckého stretnutia doslova pár desiatok ľudí na zrúcanine hradu Cimburk cez slušne etablovanú udalosť európskeho formátu v Rosiciach pri Brne až po výtvarno-hudobný festival s celoštátnym významom v Moravanoch nad Váhom. Napriek počiatočným problémom s financovaním až po logistické kotrmelce spôsobené covidom, je dnes zrejmé, že si Hradby dokázali nájsť svoju pevnú formu a návštevníci už tak dopredu tušia, čo môžu očakávať. Ako teda s týmto ideálne naložiť? Všetko prekopať a začať znova, preto sa jedenáste Hradby Samoty nekonajú na predmestí Brna so všetkou vybavenosťou, ani pár minút od komfortného kúpeľného strediska, ale vracajú sa na jedno z najobskurnejších miest svojej histórie, na kaštieľ v Jelšave.

Keď svojho času cestoval týmto krajom Bram Stoker hľadajúc inšpiráciu pre svoj najslávnejší román Drákula, zapáčili sa mu práve končiny Gemeru a Košíc, a to dokonca viac ako toľko legendami opradené Karpatsko a Moldavsko, a tak väčšinu prvkov, ktoré vytvárajú sugestívnu atmosféru ponurého upíra nazbieral práve na rozhraní stredného a východného Slovenska, pričom nie je vylúčené, že tu a tam nejaký ten motív pochádzal priamo z okolia Jelšavy. Dokopy s pôvodným poslaním Hradieb Samoty, teda oživením zabudnutých pamiatok a hlavne s cieľom priniesť do opustených miest život a kultúru, sa tak Jelšava stáva perfektným spotom, kde sa môžu zrodiť Hradby Samoty druhej dekády.

Už od minulého roku, kedy bolo rozhodnuté, že sa festival do Moravian už nevráti a medzi organizátormi padlo meno Jelšava, bolo všetkým jasné, že sa Hradby nemôžu len tak objaviť, zorganizovať pár koncertov a zase na rok zmiznúť. S Jelšavou je nutné pracovať inak, a to ako z hľadiska návštevníkov, tak aj celého programu, ktorý by bolo možné tento rok zhrnúť ako jedno veľké site-specific, teda prispôsobenie celej situácie poslucháča/interpreta/organizátora (lebo tieto role sa na Hradbách často prepájajú a prelínajú) s veľmi špecifickým regiónom Gemera.

V okolí Jelšavy sa totiž nachádza veľké množstvo historických i technických pamiatok, z ktorých niektoré budú otvorené exkluzívne práve len v čase konania festivalu, či už sa jedná o staré kostoly na čele s rotundou Sv. Margity, či technické pamiatky v podobe vysokej pece v Sirku, napokon s prvou a najbližšou pamiatkou je prepojený aj jeden z hlavných koncertov celého festivalu, a síce organová interpretácia diela Philipa Glassa z rúk Fera Királya v jelšavskom evanjelickom kostole. Tento koncert bude tiež jednou z prvých verejných proklamácií snahy o záchranu miestneho organu, ktorej cieľom bude upozorniť na zlý technický stav a zároveň kultúrny a historický význam tohto nástroja.

Tradičnou súčasťou programu sú samozrejme vystúpenia elektronických i elektroakustických úderiek z celého širšieho regiónu strednej Európy. Či už vás zaujme poľský experimentálny jazzový klarinetista Waclaw Zimpel, rytmická industriálna úderka Operant, prvý black metal na Hradbách v podaní československej Zmyrny, či litovskí experimentátori Vilkduja a Veliu Namai, určite si žánrovo možno vybrať. Okrem ortodoxne industriálnych projektov ako Dead Factory, či Einleitungszeit, si môžete dostatočne užiť aj čím ďalej obľúbenejšie "rychty" v podaní skúsených matadorov ako Maraki a Havocknoize, k Jelšave veľmi dobre padnúci dungeonsynth žáner alebo podanie českého Vyšehradu , Angel Epilepsia, Krajné Čierno, pochodových Blind Ruler Cursed Land, či dronové deštrukcie Kragrowargkomn alebo odvážne performance provokatívneho nomáda Samča, Brata dážďoviek.

Nebude chýbať ani výtvarná sekcia v podaní viac ako desiatky vystavujúcich umelcov pod kuratelou Omara Mirzu – ich spoločné snaženie ponesie názov Pliaga. Pandémia, vojna, klimatická kríza – nežijeme práve v krásnych časoch. Ani umenie nemusí byť iba o kráse. Môže to byť aj poriadna facka. A po katarzii možno zistíme, že dokážeme niečo zmeniť – pokiaľ nie svet, aspoň seba. Výstava predstavuje diela slovenských výtvarníčok a výtvarníkov tvoriacich v rôznych médiách ako maľba, fotografia, objekt, či inštalácia. Ján Bátorek, Roman Bicek, Radovan Čerevka, Matej Fabian, Šimon Chyla, Michaela Knížová, Ján Kosta, Richard Marco, Jarmila Mitríková & David Demjanovič, Michal Nagypál, Zuzana Sabová a Ľubomíra Sekerášová ponúkajú v zákutiach coburgovského kaštieľa svoj pohľad na súčasnosť. Pliaga – to je katastrofa, nešťastie, choroba, háveď, zberba. Samota, temnota, vojna, smrť, (post)apokalyptický punk a (post)konceptuálny folklór, popkultúrna „realita“, metamorfózy človeka, prírody a ich komplikovaných vzťahov – to sú niektoré z tém, ktoré vystavujúci umelci spracovávajú. Často sa v ich dielach objavuje lebka, ktorá však nie je len symbolom pominuteľnosti, ale aj znovuzrodenia. A to nám dáva nádej, že snáď ešte nie je všetko stratené...

Okrem klasickej výstavy prebehne aj niekoľko interaktívnych workshopov – vyšívanie s Kundy Crew, či modrotlač, samozrejme aj tradičný videomapping/videoart, tentoraz však analógovou cestou pomocou meotarov od Weird Visuals, kedy sa plátnom stane, ako inak, samotný jelšavský kaštieľ.

Ako vždy sú vyššie spomínané body programu len časťou bohatého spektra aktivít, ktoré je možné v Jelšave podniknúť, pričom bezpochyby veľmi zaujímavou možnosťou sú pripravené výlety do okolia s festivalovou dopravou a sprievodcami, kedy spoznáte skutočne unikátne pamiatky Gemeru, regiónu s bohatou minulosťou a ohromným potenciálom, ktorý doteraz čaká na svoje objavenie. Aj keď Jelšava neponúka pohodlie mestskej civilizácie moravskej metropoly, ani luxusný oddych kúpeľného mesta, napriek tomu sa vám ponúka množstvo zážitkov, ktoré by ste na minulých Hradbách hľadali len ťažko. Hradby skrátka tento rok ponúkajú radikálnu opozíciu reklamným stánkom, nákladnému občerstveniu a všadeprítomným product placementom v podobe festivalu, ktorý, ako ročníky 2010 a 2017, ide skrátka na dreň pojmu site specific. A čo môže byť viac autentické, než temná hudba najrôznejších žánrov na miestach, kde je za noci možné miesto bzukotu miest, počuť šeptom prednášané príbehy zo starých legiend a povestí?

Odporúčame

iná akcia

Výhľad na vianočnú Bratislavu z historickej veže Starej radnice

26.11.2022 - 22.12.2022 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
koncert

Spectrum Quartett: Chuťková & Reich

Po 5.12.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Erwin Wurm (AT) – Umelec prosiaci o milosť

2.11.2022 - 29.1.2023 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
výstava

Karel Koch a Dušan Jurkovič - Človek Človeku

Človek človeku je posledná výstava zo série štyroch výstav, ktoré boli v roku 2022 postupne realizované v Česku, na Morave a na...Viac
29.10.2022 - 26.2.2023 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!