koncert
vážna hudba

Dni starej hudby 2021: Hudba z Drážďan - Musica aeterna

Otvárací koncert festivalu Dni starej hudby 2021, na ktorom zaznie v interpretácii súboru Musica aeterna slovenská premiéra dramatickej kantáty Il Palladio conservato od Josepha Umstatta (1711-1762). Umstatt, ktorý študoval v Trnave a bol kapelníkom v orchestri arcibiskupa Imricha Esterházyho v Bratislave sa ako hudobník presadil v jednom z najvýznamnejších dobových hudobných centier, v Drážďanoch. 

Táto akcia sa konala v minulosti

V rámci koncertného cyklu Stará hudba sa v utorok 15. júna uskutoční v Malej sále Slovenskej filharmónie koncert súboru Musica aeterna (um. vedúci Peter Zajíček). Koncert sa začne o 19.00 a sledovať ho môžete aj online na stream.filharmonia.sk. Prednostne  platí pre abonentov koncertného cyklu Stará hudba / SH.

Koncert sa koná v rámci festivalu Dni starej hudby v spolupráci s Hudobným centrom. Na utorkovom koncerte Hudba z Drážďan spoznáme diela dvoch skladateľov - Johanna Adolfa Hasseho (1699 – 1783) a Josepha Umstatta (1711 – 1762). 

Drážďany, sídlo saského kurfirsta a neskoršieho poľského kráľa, patrili v 18. storočí k najživším európskym hudobným centrám. Okrem Zelenku, Pisendela, Weissa a jedného z najslávnejších operných skladateľov svojej doby, Johanna Adolfa Hasseho , v tomto meste pôsobil ako hudobník aj Joseph Umstatt , ktorý bol synom viedenského dvorského maliara.

Podľa výskumov hudobného historika Ladislava Kačica Joseph Umstatt v mladosti študoval u jezuitov v Trnave a vďaka svojmu talentu si napriek mladému veku získal miesto v známom orchestri uhorského arcibiskupa Imricha Esterházyho, kde zastával od roku 1737 funkciu hudobného riaditeľa. Z Bratislavy neskôr odišiel do Viedne, Brna a od roku 1749 pôsobil v Drážďanoch.

Z tohto obdobia pochádza aj dramatická kantáta („azione teatrale“) Il Palladio conservato na libreto Pietra Metastasia. Dej, čerpajúci z rímskych dejín, hovorí o požiari v Chráme bohyne Pallas, pri ktorom hrozilo zničenie posvätnej sochy, ochrankyne Rímskej ríše. Sochu bohyne, o ktorú sa starali tri vestálky, Clelia, Erennia a Albina, v poslednej chvíli zachránil hrdina vojen proti Kartágu, Metellus. Záchrancu ríše možno chápať ako symbol vtedajšieho „cisára Svätej ríše rímskej národa nemeckého“ Karola VI. Dielo zaznie v slovenskej premiére.

Interpreti:
Musica aeterna
Peter Zajíček umelecký vedúci
Kamila Mazalová alt
Michaela Kušteková soprán
Gabriela Eibenová soprán

Program:
Johann Adolph Hasse - Sinfonia op. 5 č. 1 D dur
Joseph Umstatt - Il Paladio conservato, serenata á 3

Cyklus: SH Stará hudba

Vstup: 9€

Odporúčame

film

Koniec sveta

Tonda je drobný, okuliarnatý chlapec, s chorými prieduškami. Keď sa jeho rodičia a starší brat Jirka vyberú v lete 1968 na výlet...Viac
Ne 29.9.2024 / Kino Lúky
odporúčame!
film

MIKI

Príbeh muža, ktorý sa vráti zo zahraničia naspäť do svojej rodnej dediny, do krajiny, ktorá sa rýchlo mení a v ktorej sa otvárajú...Viac
Kino Nostalgia / Kino Film Europe / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / Cinema City Aupark / Cinemax Bor...
odporúčame!
divadlo

La Veronal (ES): Sonoma

Choreograf Marcos Morau vytvára pomocou pohybu, slova, hudby a výtvarných prvkov uchvacujúcu a magickú atmosféru. V scénickom...Viac
Po 28.10.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Slúžky

Jean Genet: Slúžky. Čierna komédia a moderná klasika, ktorá skúma témy podriadenosti, identity a moci fantázie. Divadlo bez masky...Viac
10.9.2024 - 24.11.2024 / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!