koncert

Deep Dive: Petra Hermanova (CZ) + Tomáš Niesner (CZ)

Deep Dive je séria hlbokých ponorov do neprebádaných vôd hudobného sveta, z ktorých pre vás lovíme to najčerstvejšie a najchutnejšie, čo sa v nich nachádza. Táto výprava za zaujimavými interprétmi a interprétkami nás tentokrát ponorí do susedného Česka.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Petra Hermanova

V našich končinách je známa z kapely Fiordmoss. Koncom minulého roka sa táto v Berlíne usadená umelkyňa vrátila so sólovým albumom In Death’s Eyes, s ktorým skúma osobnú ale aj kultúrnu skúsenosť so smrťou. Album bol okamžite pozitívne prijatý a Hermanová si s ním už stihla zahrať aj na CTM, pričom je aktuálne nominovaný napríklad aj na cenu Vinyla.

Hermanova na tomto albume využíva ľudové a sakrálne hudobné postupy a inštrumentácie, ktoré sa pohybujú medzi piesňami a ťažkými dronmi. Sakrálnosť sa prejavuje v zborových aranžmánoch, či využití orgánu; pričom ako kontrasný bod využíva Hermanová pozemskú folklórnosť napríklad skrz využitie autoharfy.

Autoharfa, ktorá je v apalačskej ľudovej hudbe známa od jej masovej výroby koncom 19. storočia, je cenovo dostupný nástroj určený pre nekvalifikovaného hráča. Je protikladom organu, ktorý je drahý, obrovský, vyhradený pre skúsených hráčov a je doslova súčasťou kostola. V skladbe In Death's Eyes sa prelínajú zvuky transcendencie so svetskými, pričom napätie medzi nimi dojemne vyjadruje Hermanovej boj o duchovné riešenie smrti a straty.

Tomáš Niesner

Brnenský gitarista známy z kapiel Unna a Vlněna alebo z americkým primitivizmom nasiaknutého dua Šimanský Niesner, sa stal jedným z najvýraznejších gitaristov domácej alternatívnej scény. Neustálym hľadaním svojho zvuku prešiel od punkových a postrockových začiatkov, cez fascináciu tradičným folkom až po experimentálny dron. Jeho posledný album Bečvou (2022) získal ocenenie Vinyla roka, pričom fascinuje konceptom (téma ekologickej katastrofy) aj prevedením.

Bečva pozostáva z terénnych nahrávok z brehov tejto rieky a na rozdiel od mnohých predchádzajúcich Niesnerových nahrávok na nej hrá nielen na gitare, ale aj na citare a modulárnom syntetizátore. Kombinuje prvky fingerstyle gitary, musique concrete a dronu ako živelnú tapisériu obklopujúcich textúr, mihotavých gitarových motívov a vzletných syntetizátorových zvukov. V jednom momente Bečvou pripomína meandrujúce improvizácie East of the Valley Blues, v inom zasa extatické minimalistické kompozície Cateriny Barbieri, a osciluje medzi náladami ako strach a nádej.

Vstupné: predpredaj 7€ // na mieste 10€

Odporúčame

výstava

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú...Viac
31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
film

Sliediči

Mina (Dakota Fanning), 28-ročná umelkyňa, uviazne v rozľahlom, nedotknutom lese v západnom Írsku. Keď nájde úkryt, nevedomky sa...Viac
Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
iná akcia

Sonda do architektúry Vila Sonnefeld

Ut 2.7.2024 / Múzeum Janka Jesenského MMB
odporúčame!
film

Tady Havel, slyšíte mě?

St 26.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!