iná akcia
trh / gastro

Urban Market 2020 Special Edition

V septembri sa Urban Market Special Edition nakoniec konať nebude, STU zrušila spoločenské podujatia na území univerzity. O ďalšom termíne vás budeme informovať.

Táto akcia sa konala v minulosti

Urban Market je jedinečným, kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu lokálnej autorskej profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrno-spoločenský program, kreatívne aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. Urban Market 2020 (Special Edition) sa uskutoční v špeciálnom septembrovom termíne na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Najväčšia predajná prehliadka nezávislej módy, dizajnu a umeleckej tvorby na Slovensku spojená s množstvom sprievodného programu. Príďte si nakúpiť jedinečnú lokálnu tvorbu priamo od autorov a užiť príjemné chvíle s rodinou či priateľmi.

---

Miesto konania: Fakulta architektúry STU

Dnešná budova fakulty sa nachádza na Námestí slobody a vznikla podľa návrhu architekta Emila Belluša, ktorý sa tiež v mnohom zaslúžil o založenie architektonického vzdelávania na Slovensku.  Fakulta architektúry STU svojím širokým pôsobením šíri kultúrno – spoločenskú osvetu v oblasti architektúry a urbanizmu aj mimo Slovenskej technickej univerzity. Je gestorom a iniciátorom konferencií, sympózií, seminárov a tvorivých a odborných stretnutí na rôznych úrovniach v celoštátnom i medzinárodnom meradle. Podieľa sa na zvyšovaní úrovne výtvarno-estetického vedomia verejnosti v oblasti architektúry, urbanizmu a designu.

Emil Belluš patrí k najvýznamnejším Slovenským architektom. Zaraďujeme ho k predstaviteľom funkcionalizmu, hoci jeho dielo by sa dalo charakterizovať aj pestrejšie. V roku 2020 oslavujeme 120 jubileum od jeho narodenia. 

Emil Belluš bol prvorodeným synom stolárskeho majstra Daniela Belluša a jeho ženy Anny. Narodil sa v Slovenskej Ľupči. V roku 1925 si zakladá vlastný architektonický ateliér v Banskej Bystrici, neskôr presúva svoje pôsobenie do Bratislavy. Zapája sa do činnosti aj v Spolku slovenských umelcov. V roku 1965 mu bol udelený titul Národný umelec. V roku 1974 získal Cenu Dušana Jurkoviča. Je po ňom pomenovaná aj dnešná aula Fakulty architektúry STU. Celá budova FA STU je jeho dielom.

Dielo Emila Belluša znamená významný prínos pre európsku funkcionalistickú architektúru. Jeho Kolonádový most v Piešťanoch spolu s Krematóriom v Bratislave od architekta Ferdinanda Milučkého boli zaradené medzinárodnou úniou architektov medzi najzaujímavejšie stavby sveta.

 

Odporúčame

koncert

Nu Sound of... Zola Jesus (USA) & Nina Kohout

Nádherný hlas umocnený výnimočným akustickým priestorom. Zola Jesus oznámila unikátne turné sólového recitálu s klavírom po...Viac
So 7.10.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
divadlo

Halloween: Horror Show

Výpravná hororová comedy show, ktorá vás zavedie do podzemného sveta Bratislavy. Tam, kde plesajú upíri. Nebojte sa prísť...Viac
So 28.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

BJD 2023: Reuben James (UK)

Pi 20.10.2023 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
trh / gastro

Pilsner Urquell: Hladinka na cestách

29.9.2023 - 1.10.2023 / Kamenné námestie, Bratislava
odporúčame!