iná akcia

Nedeľná paráda + Dáždnikový pochod

Svetový deň utečencov si Bratislava opäť pripomenie Dáždnikovým pochodom a komunitným programom v bratislavskej Starej tržnici. Návštevníkov čaká bohatý kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Nadácia Milana Šimečku a Slovenská humanitná rada v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami, iniciatívami a komunitami cudzincov už tradične pripravili Nedeľnú Parádu pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorá sa bude konať 16. júna 2019 od 12:00 do 17:00 v Starej tržnici. Súčasťou bude aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorý vyrazí spred Starej tržnice o 17:00, a ktorý sa v Bratislave uskutoční už po siedmy raz. Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010.

Návštevníkov čaká v Starej tržnici bohatý kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých:

Interkultúrny futbalový turnaj pred Starou tržnicou

Escape room: Into the Dark

Divadelné predstavenie Domov (Kde je ten tvoj?)

Vystúpenie Kataríny Málikovej

Koncert Stana Počajiho a jeho hostí

Tanečný workshop s Aron Mitu

Varenie naživo s cudzincami/ Holič Waleed

Performance a diskusia s Amnesty International a ich hosťami

Človek v ohrození v Lab.cafe

Výstava Anny Frankovej so sprevádzaním stredoškolákmi

Slam poetry v anglickom jazyku

[fjúžn] walk – komentovaná prechádzka po Bratislave očami cudzincov

Prezentácia bahájskej, afgánskej, ukrajinskej, albánskej, somálskej komunity a ďalších

Perzské, blízkovýchodné a indické gastro

Workshopy a program pre deti/ mnoho skvelých ďalších aktivít.

Nedeľná Paráda pokračuje:

– 17:00 Dáždnikovým pochodom na podporu utečencov ulicami Starého mesta Bratislavy (zraz pred Starou tržnicou)

– 18:00 Forum Theatre: Kocúrkovo - the town of freedom | Štúdio Kaplnka, Venúrska 3, Bratislava

Viac sa dozviete na facebook evente.

Nedeľná Paráda v Starej tržnici - to je "Celý svet pod jednou strechou". Cieľom projektu je zorganizovať multižánrové multikultúrne a inkluzívne podujatie v Bratislave. Chceme vytvárať priestor pre rôzne menšiny na prezentáciu ich života a kultúry, scitlivovať širokú verejnosť k rešpektu k rozmanitosti či prehlbovať multikultúrny charakter hlavného mesta.  Hlavným cieľom Nedeľných Parád je podporovať interkultúrnu výmenu medzi väčšinovou spoločnosťou a komunitami cudzincov a zvyšovať tak informovanosť a povedomie širokej verejnosti o migrantoch, ich živote, kultúre, tradíciách a postavení v našej spoločnosti za účelom zmeny negatívnych postojov voči cudzincom a navrhovať spoločné riešenia výziev, ktoré slovenská realita prináša. Súčasťou podujatia je aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorým symbolicky vyjadríme podporu ľuďom na úteku po celom svete.

Záštitu nad podujatím Nedeľná paráda pri príležitosti Svetového dňa utečencov prebral primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúš Vallo.

Svetový deň utečencov (World Refugee Day), ktorý pripadá na 20. jún, nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova kvôli vojne alebo prenasledovaniu. V júni máme možnosť oceniť odvahu a silu všetkých utečencov a utečenkýň na celom svete už po 19-krát. Najrôznejšie podujatia sa konajú vo viac ako 100 krajinách. Generálny tajomník OSN António Guterres na túto tému povedal: „Stretol som mnohých, ktorí stratili tak veľa. Ale nikdy nestrácajú sny pre svoje deti alebo túžbu zlepšiť náš svet. A žiadajú za to tak málo – len našu podporu v časoch ich veľkého strádania.”

Nedeľnú Parádu a Dáždnikový pochod pri príležitosti Svetového dňa utečencov organizujú Nadácia Milana Šimečku a Slovenská humanitná rada v spolupráci s organizáciami Amnesty International Slovensko, ADRA, Človek v ohrození, Liga za ľudské práva, Mareena, Slovenská katolícka charita a Migračným úradom MV SR. Partnermi podujatia sú priestory Lab café, Stará tržnica a mesto Bratislava, mediálnym partnerom Nedeľnej parády je citylife.sk. Podujatie finančne podporili Fond na podporu umenia, Ars Bratislavensis, Fond na podporu kultúry národnostných menšín (KULT MINOR), Ministerstvo kultúry SR, Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), Európska únia a UNHCR.

 

Odporúčame

festival

Pohoda on the Ground

Pohoda on the Ground prinesie počas piatich dní na trenčianske letisko desiatky kapiel umelcov a umelkýň. Jedným z leitmotívov...Viac
7.7.2021 - 11.7.2021 / Letisko Trenčín
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
divadlo

Divadlo DPM - Franz Kafka: Proces

Ako ťažké je pre nás akceptovať fakt, že chaos je poriadkom sveta? Naozaj sme odsúdení na zjednodušujúce riešenia?Viac
Po 21.6.2021 / A4 - priestor súčasnej kultúry
od vás odporúčame!
divadlo

Johanes Faust

Slovenské marionetové divadlo. Johanes Faust je nielen najznámejšou ale aj najobľúbenejšou hrou, ktorú po niekoľko storočí...Viac
Ne 27.6.2021 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!