festival
iná akcia

Rímske hry 2022

Dvadsiaty piaty ročník Rímskych hier je venovaný rodinným stretnutiam starých Rimanov a nás súčasníkov. Rímske zážitkové dni sa uskutočnia 10. septembra od 14:00 hod. v parku rusovského kaštieľa, kde nájdete rímsky vojenský tábor, ako aj tábor barbarov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

O autentickú atmosféru sa postará sprievod pozostávajúci zo šermiarskej skupiny Tostabur a ďalších združení zo Slovenska, Nemecka, Čiech a Poľska, ktorý bude prechádzať z Antickej Gerulaty z Antickej Gerulaty cez Balkánsku ulicu do parku rusovského kaštieľa.

Tešiť sa môžete na celodenný program plný šermu, tanca, dramatických príbehov a vystúpení s koňmi, ktorý bude plný dejinných udalostí, mýtov, vášní i poučenia. Uvidíte aj ukážky techník a života rímskeho vojska, ako aj atmosféru gladiátorských hier. Program poskytne hru a poučenie.

Rímske hry v Gerulate sa konajú súbežne, od 12:00 do 16:00, s workshopmi pre deti a s komentovanou prehliadkou. Pozrite si program.

Príďte si vyskúšať, či by ste mohli žiť v dávnej dobe rímskej.

Rusovce sa už túto sobotu vrátia skoro dvetisíc rokov späť v čase, do čias Rimanov a obdobia, kedy bola obec niekoľko storočí súčasťou severnej hranice Rímskej ríše a rozprestieral sa tu vojenský tábor Gerulata. Históriou a zaujímavosťami nabitý program začína o 13:00 hod. a končí sa večernou premiérou slovenského historického hraného dokumentu Geruca, zo života Rimanov, ktorým sprevádza herec Braňo Deák a Sandra Sviteková z “Dejepis Inak“.

„Počas jedného víkendového dňa opäť ožijú v Rusovciach Rímske hry, ktoré sa tento rok budú konať ako oslava zápisu rusovskej antickej Gerulaty do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Návštevníkov privítajú doboví obyvatelia a legionári z antickej Gerulaty, ktorí prostredníctvom príbehov priblížia históriu, život a rôzne zaujímavosti z obdobia mocného rímskeho impéria,“ hovorí starostka Rusoviec Lucia Tuleková Henčelová.

Vstup je zdarma a deň plný rímskej histórie začne o 13:00 hod. pri múzeu Antická Gerulata zážitkovým sprievodom Rimanov, ktorého sa zúčastní viac ako 100 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska a Nemecka.

„V bohatom zábavno-vzdelávacom programe si nájdu svoje všetci, tak deti ako aj dospelí. Vďaka zážitkovým predstaveniam pred očami divákov ožijú hrdinské báje antického Ríma, príbeh o putovaní mladého Gala a vyvrcholia hlavným bodom programu Roma Invicta, ukážkou cvičení rímskych vojenských jednotiek a vzburou gladiátorov,“ dodáva starostka Lucia Tuleková Henčelová.

Na záver dňa, o 19:30 hod. sa v parku kaštieľa v Rusovciach, v atmosfére rímskych amfiteátrov, môžu návštevníci tešiť na premiéru slovenského historického dokumentárneho filmu Geruca. Ten rozoberá život Rimanov na južnej strane Dunaja, ktorí obývali severnú hranicu Rímskej ríše pred 1700 rokmi a vybudovali tu viacero miest a vojenských kastelov, pričom jedným z nich bola práve rusovská Gerulata.

Príbeh filmu Geruca je o dvoch rímskych bratoch a ich láske ku krásnej Germánke. Filmom vás budú sprevádzať herec Braňo Deák, Sandra Sviteková z “Dejepis Inak” a rozprávač Milo Kráľ. Vo filme odznejú skladby hudobného zoskupenia Synulia z Talianska, ktorí vytvárajú autentickú hudbu antického Ríma a ich skladby ste mohli počuť napríklad vo filmoch Gladiátor, či Osada (The Village), alebo v seriáli Rímska ríša (Empire).

Odporúčame

divadlo

Bratislava Burlesque Show

9.12.2022 - 16.12.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Michał Szalast (PL) - Albíni

7.11.2022 - 30.11.2022 / Poľský inštitút
odporúčame!
výstava

Svety Jindřicha Chalupeckého

Za jeden z najväčších prínosov českého výtvarného kritika Jindřicha Chalupeckého (1910 – 1990) je považovaný jeho podiel na...Viac
23.11.2022 - 19.3.2023 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Pissarro - otec impresionizmu

So 10.12.2022 / Kino Nostalgia
odporúčame!