Neskoroantickú loď typu Lusoria, pokrstenú ako Danuvina Alacris postavila Univerzita Friedricha Alexandra v Erlangen-Norimbergu pod vedením profesora Borisa Dreyera v období od júla 2020 do júla 2022 pomocou rímskych remeselných metód. Ako predloha pri stavbe veslice slúžili staviteľom dva vraky objavené pri stavbe hotela Hilton v Mainzi.
Stavba repliky lode bola súčasťou projektu EÚ Interreg DTP „Living Danube Limes“, ktorý spojil 19 medzinárodných partnerov pozdĺž Dunaja. Od júla do októbra 2022 sa rímska veslica Danuvina Alacris prvýkrát plavila po Dunaji – hranici Rímskej ríše. Navštívila krajiny prepojené spoločnou rímskou históriou regiónu, medzi nimi aj Slovensko, kde sa zdržala štyri dni. Tentokrát ostane dlhšie, do konca júna budúceho roka.
Jedinečný zážitok na Devíne
Ešte koncom septembra sa Danuvina Alacris nachádzala v rakúskom Tullne. V Bratislave ju privítame na sútoku riek Dunaj a Morava pri Bráne Slobody. Na Devíne si počas nedeľného popoludnia môžu návštevníci obzrieť veslicu na vlastné oči.
Zvedavci sa dozvedia zaujímavosti o stavbe lode priamo od autora profesora Borisa Dreyera. Dobrodružné povahy si môžu s rímskou posádkou aj zaveslovať. Pôjde o krátke plavby, počas ktorých si návštevníci môžu vyskúšať, ako Rimania hliadkovali na hraniciach. Na veslovanie je nutné vopred sa zaregistrovať prostredníctvom formulára.
“Verejnosť môže priplávanie lode sledovať z hradu Devín. Práve pre neopakovateľnú perspektívu sme sa rozhodli pripraviť zastávku lode na Devíne. Veslica zakotví na rieke Morave aj kvôli bezpečnosti, aby si ľudia mohli pozrieť loď z blízka a samozrejme, aby si mohli vyskúšať plavbu,” opisuje archeologička Mestského ústavu ochrany pamiatok Margaréta Musilová.
Na Devíne čaká návštevníkov pútavý popoludňajší program, ktorý pripravuje MÚOP v spolupráci s BKIS a Múzeom mesta Bratislavy – veselý workshop pre rodiny s deťmi a archeologický výklad spojený s prezentáciou zbierkových predmetov MMB. Historická skupina S.C.E.A.R. predvedie ukážky rímskeho súboja. Pre filatelistov sme pripravili korešpondenčné lístky s vyobrazením lode a odtlačkom príležitostnej pečiatky “Rímska veslica Danuvina Alacris na Slovensku”.
Program:
12.30 – 13.15 Sledovanie plavby Danuviny Alacris z hradu Devín, privítanie členov posádky a hostí pod hradom pri Bráne slobody. Čas priplávania nie je možné stanoviť presne, je lepšie prísť v predstihu na 12.30 a užiť si unikátny výhľad na plavbu lode z hradu Devín.
13.15 – 13.30 Vystúpenie rímskych legionárov S.C.E.A.R.
13.30 – 14.00 Príbeh rímskej veslice Danuviny Alacris v podaní jej staviteľa profesora Borisa Dreyera z Univerzity Friedricha Alexandra v Erlangen-Norimbergu
14.00 – 16.30 Archeologický výklad spojený s prezentáciou zbierkových predmetov Múzea mesta Bratislavy a workshop pre rodiny s deťmi v areáli hradu Devín
14.00 – 16.00 Veslovanie po rieke Morave v sprievode členov posádky. Jedna plavba trvá do 15 minút a je nutné vopred si rezervovať termín
12.30 – 16.30 Celé popoludnie môžete naživo skúmať repliku rímskej veslice na rieke Morave, pozrieť si makety a výstavu o veslici, získať korešpondenčný lístok s odtlačkom príležitostnej pečiatky Slovenskej pošty s motívom Danuvina Alacris, vybrať si prívesok alebo kópiu rímskej mince v stánku Františka Engela.
16.30 Rozlúčka s posádkou – veslica sa odplaví do Karlovej Vsi a v pondelok do Danubiany Meulensteen Art Museum, kde nájde do júna 2025 svoj nový domov.
A čo ďalej?
Z Devína sa loď postupne presunie do bezpečného prístavu, ktorým sa do júna budúceho roka stane Danubiana Meulensteen Art Museum. Plavbu Danuviny do Danubiany bude možné pozorovať z brehov a mostov hlavného mesta v pondelok dopoludnia.
“Sme veľmi radi, že Danuvina Alacris nájde svoj slovenský domov práve v múzeu moderného umenia, ktoré je postavené vo forme rímskej galéry. Vedenie Danubiany pripravilomólo na mieru pre rímsku veslicu. Tu bude počas budúcej jari vystavená pre návštevníkov. V spolupráci s Danubianou, STM – Múzeom dopravy v Bratislave a BTB plánujeme pripraviť pre verejnosť aj ďalšie podujatia spojené s prezentáciou rímskej veslice, o ktorých budeme informovať začiatkom roka,” uviedla Margaréta Musilová.