iná akcia

Pocketart: Treatment of Remembering

Tri performerky podstupujú spoločne s divákmi procedúru rozpamätávania sa v čase, keď človekom vyčerpaná príroda už neexistuje.

Táto akcia sa konala v minulosti

„Predstavte si, že dýchate.“

V poetických tanečných obrazoch upadajú do stavu spomínania na prírodu vo vyprázdnenom časopriestore. Cez umelú napodobeninu sveta, ktorá vytlačila svet reálny, upozorňujú na čoraz väčšie nahrádzanie prírodného prostredia umelými produktmi ľudskej činnosti.

Prebúdzaním spomienok na dávno zabudnuté zážitky sa obracia pozornosť na jedinečnosť telesných a emocionálnych zážitkov spätých s prírodou.

Citlivosť sound designu a autorskej hudby spolu s extrémnymi svetelnými atmosférami umocňuje intenzitu zmyslového vnímania a dotvára dielo naplnené neustálou vibráciou vzniku a zániku. Z umelo vytvorených atmosfér pokoja však na povrch vyviera silné znepokojenie a nabáda diváka k reflexii svojho vzťahu k životnému prostrediu.

Celý program festivalu Nu Dance Fest nájdete tu.

Pocketart  je kolektív tvorcov pôsobiacich na poli súčasného tanca a fyzického divadla pod vedením choreografiek Johany Pockovej a Sabiny Bočkovej. V rámci svojich projektov kolektív združuje umelcov z oblastí tanca, hudby, scénografie, výtvarného umenia a svetelného dizajnu.

Tvorba kolektívu sa vyznačuje spracovávaním tém, ktoré presahujú osobné skúsenosti jednotlivca a dotýkajú sa celospoločenských problémov, ako je mediálna manipulácia, globálne ohrozenie životného prostredia, stres v konkurenčnom prostredí a postavenie človeka v systéme korporátnej práce.

K týmto témam sa snažia tvorcovia pristupovať komplexne pomocou detailnej práce so všetkými divadelnými zložkami. Ku každému dielu hľadajú zakaždým novú, pre danú tému špecifickú štylizáciu fyzického vyjadrenia, kedy z konkrétnych telesných referencií tvoria tanečné obrazy.

Predstavenie kolektívu sa pokúša cez svoju osobitú poetiku, vizuálnu čistotu a silnú autorskú hudbu sprostredkovať duchovný zážitok a priviesť divákov k reflexii našej spoločnosti.

Sabina Bočková (*1995) je choreografka a tanečnica pôsobiaca v Prahe. Po štúdiu klasického baletu a moderného tanca a trojročnom angažmáne v baletných súboroch (Balet Jihočeského divadla,  Pražský komorní balet) sa rozhodla ďalej pracovať ako nezávislá umelkyňa. V roku 2019 vytvorila spolu s Johanou Pockovou duet Jáma lvová, ktorý bol nominovaný na 26. ročník Českej tanečnej platformy a stal sa súčasťou prestížneho výberu Aerowaves21. Predstavenie sa inšpiruje mediálnou manipuláciou a politickým populizmom. V rovnakom roku vytvorila v spolupráci so slovenským performerom Tomášom Janypkom ďalší duet songlines: expedice 97/18, ktorý sa venuje strate blízkej osoby. V roku 2020 spolu s Johanou Pockovou a Ingou Zotovou-Mikshinou vytvorila ďalšie celovečerné predstavenie Treatment of Remembering, ktoré sa dotýka témy ohrozenia prírody. Toto predstavenie získalo Cenu medzinárodnej poroty a Cenu diváka na 27. ročníku Českej tanečnej platformy a je súčasťou európskej platformy Aerowaves22. Jej práca bola podporená organizáciou Big Pulse Dance Alliance a v roku 2022 je s predstavením Jáma lvová súčasťou európskeho projektu ShapeIt! pre mladých divákov. Je členkou kolektívu POCKETART, v ktorom tvorí svoje autorské diela. Popri jej vlastnej tvorbe dlhodobo spolupracuje ako interpretka so skupinami Tantehorse, so skupinou tYhle a choreografkou Marie Gourdian, Milanom Tomášikom a čerstvo tiež s Cikom Putyka. Fascinovaná jednoduchou až každodennou rečou tela, pretvára pohyb cez choreografické štruktúry a zároveň sa vyjadruje k témam, ktoré rezonujú cez spoločenské a kultúrné problémy.

Johana Pocková (*1992) vyštudovala tanečné konzervatórium Duncan centre v Prahe, absolvovala polročnú stáž na Peridance Capezio Centre v New Yorku a dva roky na tanečnej akadémii SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance). Aktuálne sa venuje autorskej choreografickej tvorbe. V roku 2017 získala Cenu Jarmily Jeřábkovej za choreografiu VRAŽDA! Malá komiksová historie. V posledných rokoch tiež uviedla inscenácia Proč ne teď?Na Váhu!Plné sklady citů a tanečný film Folds of Touch. Spolu so Sabinou Bočkovou je autorkou predstavenia Jáma lvová, ktoré bolo vybrané na Českú tanečnú platformu 2020, do výberu top 20 inscenácií na európskej platforme Aerowaves21. Jej práca bola podporená organizáciou Big Pulse Dance Alliance a v roku 2022 je s predstavením Jáma lvová súčasťou európskeho projektu ShapeIt! pre mladých divákov. Jej posledné dielo spolu so Sabinou Bočkovou a Ingou Zotovou-Mikshinou, Treatment of Remembering, získalo Cenu Medzinárodnej poroty a Cenu diváka na Českej tanečnej platforme 2021 a stal sa súčasťou Aerowaves Twenty22. V roku 2019 založila tanečný spolok POCKETART a v roku 2020 získala 1. Cenu Tanečných aktualit za prínos tanečnej scéne. Ako performerka spolupracuje so skupinami Tantehorse a tYhle.

Inga Zotova-Mikshina (*1988) pochádza zo Sibíri, z Ruska. Vyštudovala tanec na tanečnej škole v Petrohrade a na Konzervatóriu Duncan Center v Prahe. Zaujíma sa o performance, tanečnú improvizáciu, fyzické divadlo, vizuálne umenie a západnú a východnú filozofiu. Ako performerka spolupracuje so Spitfire Company, Tantehorse, divadlom Archa a ďalšími. V roku 2015 získala 1. cenu Jarmily Jeřábkové na festivale Nová Evropa. Je zakladateľkou umeleckej skupiny Ferst Dadler, kolektívu POCKETART a Guides kolektivu, ktorý sa každoročne zúčastňuje ako špeciálny hosť festivalu KIOSK v Žiline. Momentálne je súčasťou projektov Treatment of Remembering (POCKETART kolektív), Byt pre Limbovú (Guides kolektiv), performance PRIMA (spolupráca s Viktorom Černickým). Študuje estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, praktizuje a vyučuje jogu. Na Konzervatóriu Duncan Center učí predmety Jóga a Tvorba.

Lukáš Palán (*1992) je hudobník, skladateľ a zvukový performer. Študoval súkromnú školu Otakara Pinknera so zameraním na elektrickú gitaru a absolvoval 4 semestre muzikológie na Masarykovej univerzite. Zaujíma sa o moduláciu a efektovanie zvukového signálu, zúčastnil sa niekoľkých workshopov Noise Kitchen. So svojimi dvoma kapelami – alternatívnou rockovou kapelou Role a elektronickým projektom 1flfsoap aktívne hrá v Českej republike a Európe (Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko). Sprevádzal Petra Nikla v Moravské galerii, robil hudbu pre inscenáciu experimentálnej scény HaDivadla Laserová romance a naživo sprevádza berlínsku performerku Alicu Minar v jej predstavení Saudade. Pravidelne vystupuje na popredných európskych hudobných festivaloch (Ozora, Colours of Ostrava, Beseda u Bigbítu, Rock for Churchil, Rock for People) a zúčastnil sa na niekoľkých medzinárodných hudobných konferenciách (Waves Vienna, BUSH, Ment, Spring Break). So svojimi kapelami predskakoval hudobníkom ako je King Krule alebo John Hopkins. Je dlhodobým spolupracovníkom kolektívu POCKETART, s ktorým vytvoril hudbu pre dve celovečerné inscenácie Jáma lvová a Treatment of Remembering. V roku 2021 zložil hudbu pre skupinu tYhle a ich predstavenie Suitcaseboarding a spolupracoval tiež s brnenským BuranTeatrom na projekte I am not alone. Na 27. ročníku Českej tanečnej platformy získal špeciálne ocenenie Medzinárodnej poroty za jeho spoluprácu s tanečnými tvorcami.

Koncept, réžia, choreografia: Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina
Interpretácia: Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina / Barbora Rokoszová
Hudba: Lukáš Palán
Sound design: Jakub Štourač
Scénografia: Denisa Švachová
Light design: Michal Horáček
Dramaturgické konzultácie: Petra Hauerová
Produkcia: PocketArt z.s.
Koprodukcia: Ponec – divadlo pro tanec, Tanec Praha z.ú.
 

Odporúčame

divadlo

Slovenská tanečná platforma 2023

Druhý ročník prehliadky slovenského súčasného tanca. Dramaturgická rada vybrala 9 tanečných inscenácií, ktoré vznikli za posledné...Viac
1.6.2023 - 4.6.2023 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Monogramista T.D.

17.4.2023 - 2.6.2023 / Roman Fecik Gallery
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

Št 15.6.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa...Viac
Ne 4.6.2023 / DPOH
odporúčame!