iná akcia

Komentovaná prehliadka k výstave Wolfgang von Kempelen – Bratislavský Da Vinci

Výstava a prednáška priblížia  život a dielo bratislavského Da Vinciho, autor výstavy Andrej Groll z občianskeho združenia Aktiva, ktorý pre Vás výstavu aj okomentuje.

Táto akcia sa konala v minulosti


Výstava a prednáška priblížia  život a dielo bratislavského Da Vinciho

Zostrojil hovoriaci stroj, parnú turbínu, písací stroj pre nevidomých, venoval sa umeleckej tvorbe, bol obľúbencom Márie Terézie. Všestranne nadaný Wolfgang von Kempelen bol jednou z popredných osobností  osvietenstva v habsburskej ríši. Jeho život a dielo predstavuje  výstava Wolfgang von Kempelen – Bratislavský Da Vinci v priestoroch STM-Múzea dopravy v Bratislave.

S najdôležitejšími vynálezmi, tvorbou a miestami v Bratislave, ktoré sú s touto osobnosťou spojené, sa návštevníci oboznámia prostredníctvom multimédií a modelov Kempelenových vynálezov. Nájdu tu i šachový automat v životnej veľkosti, tzv. Turka, ktorý porazil v šachu aj Napoleona, a výstava prezradí tajomstvo jeho fungovania. „Senzácie a špekulácie, ktoré sa šírili okolo šachového automatu, síce Kempelena preslávili najviac, no jeho objavy a záujem mali oveľa širší záber, čo ho radí k osobnostiam Da Vinciho formátu. Vynálezca má na konte niekoľko svetových prvenstiev, napríklad prvý úspešný pokus o umelé napodobenie reči, jedno z prvých prakticky použiteľných zariadení na písanie pre nevidiacich, prvý udelený patent na parnú turbínu, prvú kabinetnú ilúziu v histórii mágie,“ hovorí autor výstavy Andrej Groll z občianskeho združenia Aktiva, ktorý pre vás výstavu aj okomentuje.

Wolfgang von Kempelen (1734 – 1804) bol polyhistor, vynálezca, výtvarník a dramatik nemeckého pôvodu narodený v Bratislave. Hoci patrí k najfascinujúcejším osobnostiam histórie hlavného mesta, pre jeho obyvateľov je takmer neznámy. Táto skutočnosť podnietila organizátorov výstavy k tomu, aby návštevníkom predstavili jeho život a dielo a vrátili ho tak do povedomia Bratislavčanov.

Výstavu pripravilo občianske združenie Aktiva v spolupráci s STM-Múzeom Dopravy a s finančnou podporou z grantového programu hl. mesta Bratislava ARS BRATISLAVENSIS. 

Aktiva je občianske združenie milovníkov umenia, histórie a vedy, založené s cieľom zachovania a zveľaďovania kultúrneho dedičstva a tradícií.

Viac o výstave sa dozviete tu

Odporúčame

koncert

The Young Gods /CH

Ne 1.12.2019 / Majestic music club
odporúčame!
film

Pride

Film podľa inšpiratívnej skutočnej udalosti. Píše sa rok 1984. Počas vlády britskej premiérky Margaret Thatcherová v krajine...Viac
St 11.9.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
film

Únos

Pi 30.8.2019 / Dom kultúry Dúbravka
odporúčame!
výstava

História nie je otrava. Hovoria Dunaj i Morava

24.4.2019 - 31.10.2019 / Hrad Devín - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!