iná akcia

Deň plný pary: Kráľovná železníc neodišla

Zažite deň plný pary a oslávte 40. výročie od skončenia bežnej prevádzky parných rušňov na Slovensku.

Táto akcia sa konala v minulosti

Pandemická situácia nedovolila na deň presne po 40 rokoch zrealizovať plánované podujatie s názvom Kráľovná železníc neodišla, čiže akúsi rekonštrukciu slávnostného programu zo 17. októbra 1980, kedy bola slávnostnou jazdou parného vlaku z Bratislavy cez Galantu a Trnavu do Leopoldova, ťahaného parným rušňom 556.036, ukončená pravidelná prevádzka parných rušňov na Slovensku. Železnice Slovenskej republiky v spolupráci s partnerskými občianskymi združeniami sa preto rozhodli podujatie usporiadať v náhradnom termíne. Tým bude sobota 26. júna 2021.

V tento deň vyrazí z bratislavskej hlavnej stanice o 7:40 parný vlak, ktorý v rovnakej trase opäť odtiahne Štoker 556.036. Na svojej ceste zastaví v Senci, Galante, Trnave a v Leopoldove ho vystrieda parný rušeň 555.3008, ktorý vlak potiahne späť do Bratislavy, tentokrát však cez Trnavu a Pezinok. Poobede sa obidva parné rušne vydajú spolu na hviezdicovú jazdu po tratiach v Bratislave.

„Parný rušeň 556.036, prezývaný Štoker, je jeden z tých šťastnejších, ktorý sa podarilo zachrániť pred plameňmi autogénu. Po skončení prevádzky parných rušňov sa stal súčasťou zbierok podnikového múzea železníc na Slovensku, dnešného Železničného múzea Slovenskej republiky. Vďaka šikovnosti dobrovoľníkov z občianskeho združenia Spolok Výhrevne Vrútky je rušeň stále funkčný a dokáže ťahať vlaky rovnako ako pred 40 rokmi.“, uviedol jeho riaditeľ Michal Tunega. Ako dodal, v zbierke  múzea sa nachádza niečo vyše 270 historických železničných vozidiel. Z toho parných rušňov je 35, z nich niekoľko je „živých“, tzn. prevádzkyschopných, niektoré sú obnovené len vzhľadovo, čiže sú vo vystavovateľnom stave, ďalšie sa podrobujú náročným opravám do prevádzkyschopného stavu a zvyšné čakajú, kým na nich príde rad a tiež budú opravené.

Neváhajte preto a strávte nevšedný deň plný pary a sadzí.

Vstupenky za 5€ - 15€


 

Odporúčame

party

Broken Therapy: MNDSCP (HU) / Halloween special

Št 28.10.2021 / WAX
odporúčame!
výstava

Juraj Gavula: Vitálne formy

30.6.2021 - 24.10.2021 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Slobodná Európa

Slobodná Európa sa po roku a pol vrátila na koncertné pódiá, aby si uctila pamiatku, nedávno zosnulého zakladateľa kapely Braňa...Viac
So 20.11.2021 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Katarzyna Krakowiak: Toto ešte nie je noc

Sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak využíva katarznú silu smiechu na spochybnenie a zosmiešnenie patriarchátu a...Viac
2.10.2021 - 14.11.2021 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!