iná akcia

Deň otvorených dverí v Slovenskom technickom múzeu

Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave ako múzejná inštitúcia dokumentuje históriu dopravy už dvadsať rokov. Pri tejto príležitosti pripravuje múzeum deň otvorených dverí a sprievodný program k výročiu.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

O múzeu
Múzeum bolo pre verejnosť sprístupnené 24. júna v roku 1999. V stálej expozícii je prezentovaná vzácna kolekcia historických dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy, ktorú sa podarilo sústrediť aj vďaka úsiliu skupiny nadšencov pre dejiny dopravnej techniky.

Múzeum dopravy je situované v priestoroch koľajiska a priľahlých skladov, prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia. Koľajisko, na ktorom sú prezentované železničné vozidlá, je pamätným miestom, kam v roku 1848 prišiel prvý parný vlak na území Slovenska. Expozície sú umiestnené v bývalých skladoch, postavených v charakteristickom priemyselnom štýle začiatku 20. storočia.

Pri príležitosti 20. výročia vzniku Múzea dopravy v Bratislave je pripravený sprievodný program:

Významným podujatím 20. výročia vzniku Slovenského technického múzea – Múzea dopravy je sprístupnenie štatutárnej výstavy pod názvom Čaro bakelitu. Zámerom výstavy je poukázať na široké využitie prvej umelej hmoty nielen v priemysle, ale aj v domácnosti a v bežnom živote od 20. rokov 20. storočia. ,,Výstava prezentuje okolo 300 exponátov československej i zahraničnej proveniencie, prevažne zbierkových predmetov Slovenského technického múzea, ale aj predmetov z kolekcií súkromných zberateľov,“ doplnil autor výstavy Ing. Ladislav Klíma, kurátor zbierok Priemyselný dizajn a Fotografická technika. Vernisáž výstavy sa uskutoční 24. októbra o 17.00 hodine.

Pri príležitosti 20. výročia bude emitovaná aj nulová ,,0“ eurobankovka, zberateľskej hodnoty pre všetkých nadšencov dopravy s motívmi Škoda 743 Garde kupé, Parný rušeň 434.128, NKP Remorkér Šturec, exponát Schönbachovo návestidlo z druhej polovice 19. storočia. Sviatočné popoludnie návštevníkom a hosťom podujatia spríjemní hudobná zložka v podaní „Radovan Tariška Duo“.

Deň otvorených dverí v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy v Bratislave
Počas dňa otvorených dverí dňa 26.10. budú
od 10.00 do 15.00
hodiny v klubovni prebiehať Tvorivé dielne z hliny.
O 15:30 je pre najmenších návštevníkov pripravené Divadlo ZKufraVon s predstavením Pinokio.
Pre milovníkov modelov pripravilo zoskupenie KF Model ukážky zo svojej tvorby.
O občerstvenie počas podujatia sa postará kávová trojkolka - on the road.
Odborný kurátorský výklad k výstave Bakelit bude prebiehať v časových intervaloch o 11.00, 14.00 a o 16.00 hodine.

Krátko z expozícií STM – Múzea dopravy v Bratislave
Pobočka Slovenského technického múzea Košice - Múzeum dopravy v Bratislave je
komplexným múzeom dopravy, t. j. stálou expozíciou dopravných prostriedkov cestnej a železničnej
dopravy. Pozostáva zo štyroch expozícií:
STM - Múzea dopravy v BratislavePlocha (m2)
História cestnej dopravy
Vývoj železničnej techniky na Slovensku – koľajisko
Míľniky slovenského motorizmu v 2. polovici 20. stor.
Vývoj železničnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky

Múzeum dopravy prezentuje historický vývoj cestnej a železničnej dopravy na území Slovenska. Nachádza sa v priestoroch koľajiska a priľahlých skladov Prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z polovice 19. storočia.

Expozíciám železničných odvetví traťového hospodárstva, oznamovacej, návestnej a zabezpečovacej techniky dominuje dioráma dopravnej kancelárie. Na koľajovom poli so zbierkou ručného náradia pre údržbu traťového zvršku je vystavená ľahká ručná drevená drezina a motorová osobná drezina Tatra T 15/52 (1947). Nasleduje „lampáreň” a zbierka zvonkových návestidiel, zaujme najmä Schönbachovo návestidlo.

V expozícii cestnej dopravy našu pozornosť pútajú historické bicykle, motorový tricykel Ariel a tri motocykle zn. Čechie – Böhmerland. Automobily zn. Tatra, Škoda, Praga, Aero a Jawa prezentujú medzivojnovú československú produkciu. Značku Fiat zastupuje 500 a Topolino, značku Mercedes-Benz prezentuje 320 Roadster (1937). Značku Praga zastupuje unikátna 6-valcová Praga Golden (1937).

Expozíciu dopĺňajú motocykle domácich i zahraničných značiek. Pri vstupe do Expozície cestných vozidiel po druhej svetovej vojne je umiestnená dioráma ruín mesta s vojenskými vozidlami nemeckej či americkej výroby. V tejto hale slúži na expozíciu malých cestných vozidiel vyrobených po druhej svetovej vojne. A to zn. Škoda, ktoré sú reprezentované typmi Populár, 1101 Tudor, Octavia, Octavia combi, 1100 MBX, 1100, 100, a aj novšie ako Garde či Favorit. V časti haly je prezentovaný vývoj vozidiel v Bratislavských automobilových závodoch BAZ v Bratislave koncom 20. storočia, z ktorých sú tu napr. MNA 1000, MNA 900, Mibra 2000 ako vozidlo sanitnej služby.

Zaujímavým zbierkovým predmetom je remorkér „Šturec“, reštaurovaný v areáli Zimného prístavu. Remorkér tvorí základ pripravovanej expozície vodnej dopravy.

Odporúčame

film

Sladký život

St 15.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Giulietta a duchovia

Giulietta a duchovia (Giulietta degli spiriti), Taliansko / Francúzsko, 1965, 135 min. Felliniho prvý farebný film. Réžia:...Viac
St 29.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Oni a Silvio

Silvio Berlusconi - známy miliardár, mediálny magnát, dlhoročný predseda talianskej vlády, známy svojim excentrickým spôsobom...Viac
So 11.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Mikulášsky jazzový festival

31.7.2020 - 2.8.2020 / Dom kultúry, Liptovský Mikuláš
odporúčame!