iná akcia

Bratislavské korunovačné dni 2022

Bratislava opäť pripomenie slávnu kráľovskú minulosť nášho mesta. Na podujatí Bratislavské korunovačné dni, ktoré sa uskutoční 29. – 31. júla si budú môcť obyvatelia a návštevníci mesta vychutnať dobovú atmosféru korunovačného sprievodu, historického turnaja a korunovačné prehliadky mesta.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Bratislava je známa svojou bohatou korunovačnou históriou, ktorú dodnes pripomína napríklad známa zlatá koruna na vrchole dominanty mesta – Dómu sv. Martina. V tejto gotickej katedrále z 15. storočia bolo korunovaných desať kráľov, jedna kráľovná a sedem kráľovských manželiek. 

Slávnu korunovačnú minulosť Bratislavy si tento rok pripomenieme  vďaka sérií podujatí, ktoré potrvajú od 29. do 31. júla. Obyvatelia a návštevníci si budú môcť v uliciach hlavného mesta opäť užiť  unikátnu dobovú atmosféru. BTB pripravilo počas týchto dní pestrý korunovačný tematický program.

Jeho najdôležitejšia časť sa uskutoční v sobotu 30. júla. Približne 250 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa o 13.00 h vydá na cestu v slávnostnom sprievode z Bratislavského hradu.

Sprievod zakončí svoju cestu v jadre Starého Mesta na Hlavnom námestí. Tu sa v rámci programu medzi 14.00 hod. a 15.00 h uskutoční slávnostné odovzdávanie zlatej zberateľskej euromince pri príležitosti 450. výročia korunovácie Rudolfa, ktorú vydáva Národná banka Slovenska.

Slávnostné chvíle budú pokračovať na Tyršovom nábreží na petržalskom brehu Dunaja. Od 16:30 hod. do 19:00 hod. sa diváci môžu tešiť na veľkolepý rytiersky turnaj a sprievodný program.

Záujemcovia o bližšie informácie o histórii korunovácií sa môžu počas všetkých troch dní od piatka do nedele zúčastniť bezplatných prehliadok v slovenskom, anglickom, nemeckom, maďarskom alebo ukrajinskom jazyku.

Trasa prehliadok povedie po najvýznamnejších miestach spojených s korunováciami uhorských panovníkov. Bude to tiež príležitosť dozvedieť sa viac o miestach spojených svládou Márie Terézie, počas ktorej Bratislava zažila nebývalý hospodársky a kultúrny rozmach.

Odporúčame

film

Je mi zo seba zle

Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Konformista

Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi.Viac
Ne 18.6.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Asteroid City

Nový film Wesa Andersona Asteroid City sa odohráva vo fiktívnom americkom púštnom meste v roku 1955. Asteroid City by bolo úplne...Viac
Kino Mier Modra / Amfiteáter Senec / Kino Nostalgia / Amfiteáter Pezinok / Kino Záhoran / SĽUK
odporúčame!
film

Bombastický Johan

Komédia o dobrodružnom živote Johana a jeho dlhotrvajúcom boji o získanie svojej životnej lásky Solvory, ktorú v mladosti...Viac
Kino Film Europe / Kino Mier Modra / Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!