iná akcia
kurz / workshop

Ako sa hrali naši

Ateliér Múzeum má budúcnosť Múzea mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvoril pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nich postupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši... teda generácie pred nami. Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nad projektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková. Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.
odporúčame!
27.04.2019, So
18.05.2019, So

Organizátori srdečne pozývajú  27. 4. 2019 v rámci Bratislavských mestských dní  na tretie stretnutie s hračkami a hrou – najprv do Apponyiho paláca a potom do Starej radnice do Ateliéru Múzeum má budúcnosť. Vstupné na 3. podujatie je výnimočne zdarma, ale zásadne na limitované voľné vstupenky. Vyzdvihnúť sa dajú v pokladni v Starej radnici.

Apponyiho palác, Radničná 1, začiatok 14.30

Čo si šepkajú hračky? Ďalšie 4 hračky – miniatúry liturgických predmetov na hranie,  stolová hra železnica, šijací stroj, súprava riadov pre malé gazdinky – opustia depozitár,  prídu medzi návštevníkov a rozpovedia svoj príbeh. S hračkami sa tradične bude dať  fotografovať na pamiatku. Podujatie začne spevom  našich kamarátov zo Spievankova – v  podaní Mravca Doda a Svetlušky Elišky.

Rozprávaj mi! Návštevníci si  určite nenechajú ujsť rozprávanie hlavnej hostky – Božidary Turzonovovej. Rozumie deťom, dospelým, umeniu. Počujeme a vidíme ju  v rozhlase, divadle, kine a na televíznej obrazovke.  

Božidara Turzonovová od detstva navštevovala dramatický krúžok, pôsobila v detskej rozhlasovej družine a venovala sa hre na klavír. Navštevovala strednú školu v Starom meste známu ako GAMČA. Študovala na VŠMU, ktorú úspešne absolvovala v roku 1963.

Už počas štúdia dostala prvú filmovú príležitosť vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Po absolutóriu sa stala členkou SND, kde pôsobí dodnes. Hrala v beznádejne vypredanom titule Na Skle maľované, v Tajovského Ženskom zákone, v Albeeho Krehkej rovnováhe či Barčovom Mastnom hrnci.  Okrem toho pracuje v rozhlase a dabingu, učí herectvo a je predsedníčkou festivalového výboru Art Filmu. Má dve dcéry.

Je herečkou širokého výrazového rozsahu. Čoskoro si ju všimli aj českí filmári ako Jiří Krejčík, Otakar Vávra a Petr Weigl. Do povedomia filmových divákov sa zapísala najmä ako predstaviteľka opernej divy Emy Destinnovej v Krejčíkovom filme Božská Ema.

Ocenenia:

V roku 1979 dostala titul zaslúžilá umelkyňa. V roku 2008 obdržala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2009 získala Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Je laureátkou Krištáľového krídla za rok 1997 v oblasti divadlo a audiovizuálne umenie. Dňa 11. marca 2017 bola uvedená do Siene slávy ankety OTO.

Ateliér Múzeum má budúcnosť, Stará Radnica, začiatok cca 16.15

Papierové múzeum. Po programe v paláci sa návštevníci presunú do Ateliéru MMB. Skalní si pridajú do Papierového múzea ďalší príbeh, nálepky, hračku, fotky a ilustrované obrázky. Vytvoria si nové hračky z papiera. Papierové múzeum sa pokojne môže volať aj  album spomienok (prispievať textovými príbehmi zo svojho detstva môžu najmä skôr narodení príbuzní). Účastníkom ostane album rodinných spomienok a pamiatok na návštevy múzea  v roku 2019 –  siedmich podujatí pod názvom Ako sa hrali naši...

Z obsahu projektu vyberáme

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe. Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

V budúcich častiach ešte uvidíte

18. 05. 2019 / hosť: Iveta Malachovská (happening na Nádvorí Starej radnice) 

19. 10. 2019 / hosť Anna Šišková

23. 11. 2019 / hosť Lukáš Latinák

14. 12. 2019 / hosť Marián Labuda

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že
v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe.

Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Partneri:
Vydavateľstvo BUVIK, s. r. o.; Spievankovo, Rodinné centrum Prešporkovo, o. z.,Únia materských centier, BKIS
Mediálni partneri: RTVS Rádio Regina, Magazín INBA , Citylife.sk 

 

Odporúčame

koncert

Skunk Anansie

Na Slovensku vystúpi kultová britská kapela Skunk Anansie. V Bratislave odohrajú plnohodnotný koncert, na ktorom pri príležitosti...Viac
Št 1.8.2019 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Bratislavský majáles 2019

12. ročník mestského otvoreného festivalu na dunajskom nábreží v Bratislave s voľným vstupom. Tri dni plné koncertov a ďalších...Viac
3.5.2019 - 5.5.2019 / Tyršovo nábrežie, Bratislava
odporúčame!
film

Nedotknuteľní

Film je remakom jedného z komerčne najúspešnejších francúzskych filmov všetkých čias.Viac
Pi 26.4.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

José James (USA)

Po štyroch rokoch sa do nášho vráti José James. Tentokrát hip-hopový jazzman poteší svojich fanúšikov vlastnými verziami skladieb...Viac
Št 27.6.2019 / Majestic music club
odporúčame!