výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a hračiek sa otvára pred návštevníkom práve pred Vianocami. MMB ju vníma ako darček v náročnom období pandémie. Výstava si dáva za cieľ strieť generačné rozdiely a je vyvrcholením dvojročného vzdelávacieho projektu, ktorý prostredníctvom jednotlivých podujatí prezentoval hravou formou vytypované hračky zo zbierok múzea.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Výstava pozostáva z dvoch častí a prinesie zábavu, ale aj mnoho informácií o historických hračkách.

Výstava je vo výstavnej sieni MMB v Starej radnici. Otvorená je denne okrem pondelka: ut - pia 10.00 - 17.00; so, ne 11.00 - 18.00.

Vstupné na výstavu je 2 € (dospelí aj deti).

Jedinečnou výstavou historických hračiek Múzeum mesta Bratislavy predstaví verejnosti viac ako 1 600 exponátov zo svojho zbierkového fondu hračiek v celkovom rozsahu takmer 3 000 predmetov z obdobia od druhej polovice 19. do konca 20. storočia. Ideou tejto sčasti interaktívnej expozície je naštartovať motiváciu súčasnej generácie spoznávať našu históriu a život v minulosti cez hračky a hru, ale aj inšpirovať staršie generácie, aby zdieľali svoje zážitky s dnešnými mladými ľuďmi a deťmi.

Autorka Mgr. Marta Janovíčková predstavuje zbierkový fond hračiek

Podstatnú časť zo zbierkového fondu hračiek má návštevník možnosť vidieť na výstave ako autentické exponáty. Formovanie zbierky neprebiehalo systematicky, iba v posledných rokoch sa začalo s aktívnejším získavaním hračiek najmä z druhej polovice 20. storočia. Z tohto dôvodu výstavu nemožno považovať za dokumentáciu histórie hračiek, ale predovšetkým ako pozvánku do sveta detí a ukážku toho, ako sa hrali generácie pred nami.

Hračky zohrávajú dôležité miesto vo vývoji dieťaťa. Výstava predstavuje základné typologické okruhy hračiek a spoločenských hier – hračky pre najmenších, bábiky, kočíky pre bábiky, kuchynky, stolovanie, zariadenie domácností, hygiena, hojdacie hračky, bábkové divadlo, vojenstvo, železnice, autíčka, hudobné nástroje, zvieratká, stavebnice a mnohé ďalšie.

Cieľom autorky je ukázať deťom, s čím sa hrali ich rodičia či starí, prípadne prastarí rodičia. „Niekedy boli hračky detí reálnou kópiou predmetov, ktoré používali ich rodičia v bežnom živote a napodobňovali ich. Dnes je to už veľmi výnimočné. Prostredníctvom exponátov dnešné deti spoznajú skutočný kus histórie,“ vysvetľuje Mgr. Marta Janovíčková.

S podstatnou časťou exponátov sa hrali deti z bratislavských domácností. V minulosti, tak ako aj dnes, si hračky mohli zakúpiť v obchodoch či objednávať z katalógov výrobcov. Zhruba do polovice 20. storočia to boli predovšetkým hračky nemeckej proveniencie, neskôr ich nahradila produkcia z krajín socialistického sektoru. Prím zohrávalo Československo, predovšetkým hračky a hry z českých podnikov, viacerých s tradíciou už z medzivojnového obdobia.

Výstava je realizovaná tímom odborníkov zvučných mien: Mgr. art. Pavel Choma, Mgr. art. Peter Nosáľ a Mgr. art. Juraj Blaško, pôsobiacich na VŠVU na katedre vizuálnej komunikácie.

-------

Sprievodný program: 

14.10.2021 o 16.30 / Ako prežiť výstavu
16.10.2021 o 11.00 / Ako sa hráme my

Autorky interaktívnej časti PhDr. Beáta Husová a PaedDr. Martina Pavlikánová, PhD. spájajú generácie a tvrdia: „Hra je zábava, ale hra je aj vážna vec.“

Na klasickú formu výstavy nadväzuje interaktívna časť, ktorú autorky začali pripravovať v rámci dvojročného projektu v Apponyiho paláci a Ateliéri Múzeum má budúcnosť pre verejnosť a od začiatku úzko spolupracovali s autorkou výstavy.

Programy ovplyvnili vypracovanie interaktívneho projektu. Jeho zámerom bolo oživiť výstavu hrou, získaním nových poznatkov o histórii. Projekt bol úspešný a podporený nemalou čiastkou financií z Fondu na podporu umenia.

Interaktívna časť pozostáva zo šiestich priestorov. V kuchynke sa návštevníci môžu usadiť v zväčšenej kópii nábytku podľa originálu hračky kredenca. Na stene je pripravená magnetická verzia kredenca v štýle art déco s maketami riadov. Vĺčik zotrvačník je už historická hračka, ktorá odhaľuje význam zotrvačníka a pre lepšie pochopenie si jednoduchý zotrvačník návštevníci môžu vyrobiť a vziať domov.

Človeče, nehnevaj sa je obľúbená hra, ktorá tvorí základ zábavy v rodinách už veľmi dlho a aj na výstave sú pripravené veľkorozmerné figúrky. Obliekacie bábiky pripravené ako magnetická stena s možnosťou výmeny šiat pre chlapčeka a dievčatko nabádajú k hraniu. Inšpiráciu našli autorky v papierových obliekacích bábikách. Pripravený je aj Hlavolam – skladanie zväčšenej kópie kuchynského nábytku do hranola. Všetky hračky použité ako inšpirácia v interaktívnej časti sa dajú nájsť na výstave ako originálne predmety. Autorky sa inšpirovali hračkami 20. – 40. rokov 20. storočia, ktoré ponúkajú v zväčšenej forme oproti originálu. Čitateľský kútik s výzvou – zober knihu a čítaj – je súčasťou trávenia príjemných chvíľ na výstave. Vydavateľstvo BUVIK venovalo svoje kvalitné knihy do kútika plného fantázie, príbehov a ilustrácií. V tejto časti sa bude dať pohodlne usadiť a čítať.

Čas môže návštevník stráviť aj pozeraním príbehov o hračkách, ktoré autorsky spracovala Beáta Husová a zdramatizoval ich Lukáš Latinák. Na stenách sú pripravené texty hádaniek a povedačiek z knihy Zlatá brána / Ľudové rozprávky, pesničky, hádanky, hry a povedačky, ktoré zozbierala Mária Ďuríčková a vydalo ich Vydavateľstvo BUVIK.

Autorky pripravujú aj množstvo organizovaných sprievodných podujatí pre deti a dospelých. Rozvíjajú zručnosti vo viacerých oblastiach cez workshopy: hravá fyzika, hravá chémia, cibrenie estetického vkusu, spoznávanie histórie cez kópie hračiek a hru, podpora čitateľskej gramotnosti.

Na interaktívnej časti ďalej spolupracovali Vladimíra Bahnová, Milan Rubický a Ing. Gabriel Gurecka.

Fotky: © MMB, Sylvia Sternmüllerová

Odporúčame

film

Amélia z Montmartru

Kultová romantická komédia o zasnenej dvadsaťtriročnej servírke Amélii, ktorá sa od pultu v parížskej kaviarni Deux Moulins snaží...Viac
Ut 23.7.2024 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 30.6.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
film

Furiosa: Mad Max sága

Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Cinema City Vivo / Cinema City Aupark
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

Ne 30.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!