iná akcia
kurz / workshop

Ako sa hrali naši?

Múzeum mesta Bratislavy / Ateliér Múzeum má budúcnosť pozýva všetkých priaznivcov podujatia Ako sa hrali naši..., ktorí postupne odhaľujú čo skrýva depozitár hračiek Múzea mesta Bratislavy. Tešíme sa na nášho hosťa Mariána Labudu, aj na našich kamarátov zo Spievankova a už teraz sľubujeme ďalšie nové príbehy o hračkách, ktoré v múzeu našli svoj domov.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Výnimočný program je venovaný oslave hry, hračiek z depozitára MMB, pohybu, tvorivosti, spájaniu generácií – starých rodičov, vnukov, rodičov a detí. Podujatie ponúka stráviť jedinečný spoločný čas v historickom strede mesta.

14.30 Apponyiho palác 

V programe Rozprávaj mi! v Apponyiho paláci bude spomínať na detstvo, hry, hračky a Vianoce v rodine známy herec Marián Labuda. Teší sa na stretnutie s milovníkmi histórie, deťmi, dospelými a všetkými, ktorým história nie je ľahostajná. Poznáme ho ako výborného herca, ktorý zahrá všetky charakterové postavy. Jeho domácou scénou je Divadlo Astorka Korzo ́90, ale hosťuje aj napr. v divadle Aréna a podobne.

Pripravili sme pre vás ukážky a príbehy historických hračiek v časti Čo hračky šepkajú? Výroba mechanickej hračky „Štart do vesmíru“ bola ovplyvnená štartom prvého človeka Jurija Gagarina (RU), 12. 4. 1961 do vesmíru. 

Kanapa s drevenými nožičkami - tak ju staršie generácie poznajú, vytvárala útulnosť a pohodlie v domácnostiach. Hoc kedy sa dalo na nej počas dňa oddýchnuť. Často bývala aj súčasťou vybavenia kuchýň, ale aj tzv. denných izieb, či spální. Obľúbená bola od 30. rokov až do začiatku 60. rokov 20. storočia.

Rodičia na začiatku 60. rokov na Vianoce deti radi obdarovávali Meoskopom – stereo prehliadačkou obrázkov (hrady, zámky, zvieratká ZOO, ale aj mestá ako napr. New York, Londýn, Paríž, ktoré prepájali ľudí so svetom za oponou. Na papierovom disku s vloženými nafotenými obrázkami sú po dva rovnaké obrázky – pre obidve oči.

K vzácnym darčekom patrila aj Detská premietačka (diaprojektor) rozprávok DIAX / z bakelitu. Premietali sa na nej rozprávky na filme vložené do kruhovej škatuľky, ktoré sa mohli dokupovať zvlášť v 60. rokoch v Československu.

Autorky programu sa zasa tešia na všetkých návštevníkov – pravidelných aj nových – ktorí do múzea nájdu cestu. Vytvoria alebo doplnia si albumy s názvom Papierové múzeu. V decembri si deti s rodičmi skúsia vyrobiť zaujímavé lietadielko, ktoré sa stane možno doplnkom vianočných darčekov.

Predpredaj vstupeniek je v pokladni v Starej radnici.

Záštitu nad programom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

Staré hračky v súčasnom ponímaní tešili deti a dospelých pred mnohými rokmi a je šťastie, že
v múzeu našli útočište. Vďaka tomu nestratili na pôvabe.

Hlavná myšlienka projektu je oveľa hlbšia – ide o spájanie generácií, rozprávanie a porovnávanie hry a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorom deti vyrastali a vyrastajú.

Hra je vážna vec, ako sa vyslovil dlhoročný detský psychológ Zdeněk Matějček. Hra je totiž zábava, ktorá rozvíja myslenie, rôzne zručnosti, robí z detí dospelých a z dospelých deti. Projekt má ambíciu odhaliť názory ľudí na význam hry vo svojom živote.

Partneri:
Vydavateľstvo BUVIK, s. r. o.; Spievankovo, Rodinné centrum Prešporkovo, o. z.,Únia materských centier, BKIS
Mediálni partneri: RTVS Rádio Regina, Magazín INBA , Citylife.sk 

Kontakt: Beáta Husová, Radničná 1, 815 18 Bratislava tel.: +421 917 617 780; e-mail: beata.husova@bratislava.sk
Viac na: www.muzeum.bratislava.sk

 

Odporúčame

festival

Bach / Konvergencie 2020

Bach, 4 písmená, 4 tóny, nekonečno hudby. Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi a Stravinskom prišiel čas na hudbu J. S...Viac
4.2.2020 - 15.2.2020 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Sitra Achra

Tradičný koncert slovenskej bluesovej špičky: Boboš Procházka, Pišta Lengyel, Ajdži Szabo, Maťko Zajko. Sitra Archa opäť v .klube...Viac
Št 30.1.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!
divadlo

Elity - kriminálny príbeh s politickým pozadím

So 8.2.2020 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Vtedy v Hollywoode

So 25.1.2020 / Kino Lumière
odporúčame!