Východ slnka
Dráma Východ slnka z roku 1927 od Friedricha Wilhelm Murnaua. Táto čiernobiela snímka nemeckého režiséra zásadného filmu Upír z Nosferatu má na svojom konte až 3 zlaté sošky – Oscary.
Dráma Východ slnka z roku 1927 od Friedricha Wilhelm Murnaua. Táto čiernobiela snímka nemeckého režiséra zásadného filmu Upír z Nosferatu má na svojom konte až 3 zlaté sošky – Oscary.
Prvým záberom filmu je kreslený obrázok železničnej stanice s vlakom, cezeň je veľkými písmenami napísané „letný čas, čas dovoleniek“. Následne vidíme tú istú stanicu s tým istým vlakom, ako ožijú, sledujeme odjazd vlaku, vo viacnásobnej expozícii potom jazdu vlaku krajinou... Nejde ani tak o konkrétnu jazdu vlakom s konkrétnymi pasažiermi, ako skôr o základný pohyb, takpovediac všeobecnú trajektóriu smerujúcu von z mesta.
Skrz tieto vysoko poetické obrazy sa dostávame na vidiek, kde žena z mesta (tak je postava označená v úvodných titulkoch) zvádza jedného z domácich, ktorý je však ženatý a má malé dieťa. Ba čo viac, žena z mesta ho hucká, aby svoju ženu zabil a odišiel s ňou do mesta.
V mužovi, hoci sa spočiatku tejto myšlienke vehementne bráni, sa predsa len usadí vôľa poslúchnuť radu zvodnej ženy. Pri plavbe loďkou sa však jeho manželke podarí utiecť a nasadne do električky smerujúcej do mesta, no muž ju dohoní. Spolu sa tak ocitnú vo veľkom meste a majú celý deň na to, aby si vyjasnili svoj vzťah.
Východ slnka (Sunrise: A Song of Two Humans), USA, 1927, 95 min.
Réžia: Friedrich Wilhelm Murnau
Hrajú: George O’Brien (Muž), Janet Gaynor (Manželka), Margaret Linvingston (Žena z Mesta), Bodil Rosing (Dievča), a ďalší
Ocenenia (výber) – 1929: Oscar v kategóriách najlepší film, najlepšia herečka v hlavnej úlohe (J. Gaynor – spolu s filmami V siedmom nebi/7th Heaven a Anjel ulice/Street Angel), najlepšia kamera (Ch. Rosher, K. Struss) a nominácia v kategórii najlepšia výprava (Rochus Gliese)