film

Všetka tá krása a zabíjanie

Film, režírovaný filmárkou Laurou Poitras, držiteľkou Oscara, je epický, emotívny a premyslene vystavaný príbeh o medzinárodne uznávanej umelkyni a aktivistke Nan Goldin. Film je rozprávaný pomocou jej prezentácií, súkromných rozhovorov, prelomových fotografií a vzácnych záberov z jej osobného boja za to, aby rodina Sacklerovcov bola nútená niesť zodpovednosť za krízu z predávkovania ich liekom, ktorý spustil tzv. opioidovú krízu.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
02.11.2023, Št

Vo filme sa prelína umelkynina minulosť s jej súčasnosťou a hlboko osobná rovina s rovinou politickou, od aktivistických kampaní P.A.I.N. v renomovaných umeleckých inštitúciách cez fotografie jej priateľov a rovesníkov až po jej obrazové dielo „Balada o sexuálnej závislosti“ a jej legendárnu výstavu o AIDS z roku 1989 nazvanú „Witness: Against Our Vanishing“, ktorú cenzurovala umelecká nadácia NEA. Celý príbeh začína založením skupiny P.A.I.N., ktorou Goldin zamýšľala kompromitovať múzeá, ktoré by tak boli nútené odmietnuť peniaze rodiny Sacklerových, čím by sa odstránila závislosť a zároveň zmiernili napáchané škody.

Skupina, inšpirovaná hnutím Act Up, zorganizovala protesty, aby upozornila na pokryteckú filantropiu rodiny Sacklerových, ktorých farmaceutická spoločnosť Purdue Pharma vyvolala svojím úspešným liekom OxyContin priamo opioidnú epidémiu.

Dôležitú úlohu vo filme majú hlavné umelecké diela Nan Goldin, ako sú The Ballad of Sexual Dependency, The Other Side, Sisters, Saints and Sibyls a Memory Lost. Goldin v nich milo a so surovou nehou zachytáva svoje priateľstvá, ktoré sú spolu s odkazom jej sestry osou všetkého jej umenia.

Benátky|Zlatý lev|2022

Film je súčasťou festivalu Be2Can 2023. Pozrite si kompletný program.

Réžia: Laura Poitras
Scenár: Nan Goldin
Strih: Joe Bini, Amy Foote, Brian A. Kates
Kamera: Clare Carter
Zvuk: Chris Foster
Hudba: Soundwalk Collective
Hrajú: Nan Goldin, David Velasco, Megan Kapler, Marina Berio, Noemi Bonazzi, Patrick Radden Keefe

Pôvodný názov: All the Beauty and the Bloodshed
Anglický názov: All the Beauty and the Bloodshed
Rok: 2022
Krajina: USA
Jazyk: EN
Titulky: CZ
Stopáž: 122 min
Žáner: Dokumentárne
Prístupnosť: 18+

Film na ČSFD

Odporúčame

divadlo

Sto bábik

Oľga Feldeková - Sto bábik Dve herečky a režisér. Komédia o jednom nepriateľstve.Viac
12.3.2024 - 13.3.2024 / DPOH
odporúčame!
kurz / workshop

Kurz východnej kaligrafie

Ne 25.2.2024 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
iná akcia

Dobrý trh

So 27.4.2024 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
výstava

Jan Meisner - Šátrání v paměti

Vytvoril cez štyristo knižných obálok, ilustroval takmer tridsať knižiek, najmä pre deti, a potom aj omaľovánky, leporelá, súbory...Viac
14.2.2024 - 25.4.2024 / TOTO! je galéria
odporúčame!