film
prednáška / diskusia

XX. z večerov o filmoch…

XX. z večerov o filmoch –Precitnutia s Ferom Gyárfášom a Ďurom Malíčkom na Lazaretskej 19.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Téma: Pred pádom
Greenaway, Kaurismäki, Lee, Moore, Soderbergh, Woo, Zemeckis, Zucker

Filmové umenie síce patrí medzi najrozšírenejšie a najmasovejšie druhy umenia, jeho vnímanie je však obmedzené temer výlučne na individuálne prežívanie filmov a súkromné diskutovanie o pozeraných filmoch. O filmovom umení sa vyučuje na školách iba vo veľmi limitovanom rozsahu a väčšinu informácií dnes poskytuje iba internet a masové médiá.

Veľmi významnú rolu pri sprostredkovaní filmového umenia ako aj dejín kinematografie hrajú filmové kluby. Tieto kluby však málokedy poskytujú aj možnosť o filmoch diskutovať, predstavovať myšlienkové a umelecké pozadie jednotlivých hnutí, smerov a vĺn a ich umiestňovanie do historických kontextov a významových rovín. Diskusie, ktoré by zaujímali širší okruh milovníkov filmu do veľkej miery aj vo filmových kluboch absentujú.

Túto medzeru si kladie za cieľ do istej miery vyplniť projekt interaktívnych filmových večerov v Galérii 19. Tieto večery v spolupráci s Galériou 19 pripravujú, organizujú a vedú filmoví autori a vysokoškolskí pedagógovia František Gyárfáš z Univerzity Komenského v Bratislave a Juraj Malíček z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Garantom projektu je odborný pracovník Slovenského filmového ústavu, filmový publicista a šéfredaktor časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch.

Odporúčame

film

Bolesť a sláva

Antonio Banderas a Penélope Cruz v novom filme kultového španielského režiséra Pedra Almodóvara.Viac
Pi 18.10.2019 / Kino Lumière
odporúčame!
literárna akcia

Prezentácia knihy: Amnestie

Ut 29.10.2019 / Martinus na Obchodnej ul.
odporúčame!
koncert

Dianne Reeves /USA

City Sounds uvádza: Hviezdna Dianne Reeves zaspieva v Bratislave po šiestich rokoch.Viac
Po 4.11.2019 / Istropolis
odporúčame!
výstava

Plastique Fantastique / The Right Pill

27.9.2019 - 27.10.2019 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!