film

Tieňohra

Slovenský režisér Peter Bebjak vo svojom diele neponúka len žánrový film, ale zaoberá sa aj zásadnými otázkami spravodlivosti a straty najbližších.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
07.04.2022, Št

Záchranár, štyridsiatnik Jan príde o manželku za tragických a násilných okolností. Jeho svet sa zrúti, no postupne nachádza pred krutou skutočnosťou útočisko v miestnom boxerskom klube, kde sa spriatelí s Grétou. Keďže nádej na spravodlivý proces sa vytráca a súdny systém nedokáže vinníka primerane potrestať, vezme Jan situáciu do vlastných rúk.

Pri diskusiách o periodizácii dejín súčasnej slovenskej kinematografie sa skloňujú da dátumy: rok 1989 (koniec socialistického zriadenia) a rok 1993 (vznik samostatnej Slovenskej republiky). Dnešní historici sa zhodujú, že ani jeden nie je úplne vhodný pre kinematografiu. Slovenská kinematografia predchádza vznik republiky, na druhú stranu, ešte v roku 1989 a neskôr väčšina vzniknutých filmov sú realizáciami predrevolučných scenárov. Kdesi v intervale vymedzenom spomenutými rokmi sa rodí naša kinematografická súčasnosť, ktorá však až do roku 2007 resp. 2009 vyústi do kritického stavu.

Tieňohra, Slovensko / Česko, 2022, 103 min.
Réžia: Peter Bebjak
Hrajú: Milan Ondrík, Hynek Čermák, Vladimír Javorský a ďalší

Film na csfd.sk

Odporúčame

divadlo

Láskavé bohyne

Fiktívne memoáre vzdelaného a kultivovaného dôstojníka SS, ktoré sa nielen vo Francúzsku stali kultúrnou udalosťou (Goncourtova...Viac
5.3.2024 - 16.4.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
kurz / workshop

Kurz východnej kaligrafie

Ne 25.2.2024 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
divadlo

Vyučovanie dony Margarity

Satirická hra brazílskeho autora Roberta Athaydeho, v ktorej sa divadelná sála mení na školskú triedu a publikum na žiakov. Oľga...Viac
8.3.2024 - 14.5.2024 / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!
film

Tizian - ríša farieb

Ut 27.2.2024 / Kino Mier Modra
odporúčame!