film

Susedia

Malá dedina na sýrsko-tureckých hraniciach na začiatku 80.rokov. Šesťročný kurdský chlapec Sero zažíva prvý školský rok v arabskej škole a musí sledovať, ako sa jeho malý svet radikálne mení v priebehu absurdného nacionalizmu.
odporúčame!
05.06.2023, Po
21.06.2023, St

Detstvo malého Sera, v ktorom sa nachádzajú rôzne pozitívne a negatívne momenty, podáva režisér divákovi aj s humorom, hoci život malého hrdinu plynie medzi diktatúrou a temnou drámou. 

Nachbarn, Švajčiarsko, 2021, 124 min
Réžia:
Mano Khalil

Film na ČSFD

Dej filmu sa odohráva v malej sýrskej dedine na hranici s Tureckom na začiatku 80. rokov. Je to priateľské miesto s dedinskou komunitou, ktorá spolu dobre vychádza, uprostred nehostinného prostredia s množstvom piesku a horúceho slnka.

Pre šesťročného Sera, živého, zábavného a drzého chlapca, ktorý sníva o televízii a kreslených filmoch, sa začína prvý školský rok. Do dediny prišiel nový učiteľ, ktorý má len jedno poslanie: vnútiť triede poslušnosť a urobiť z kurdských detí upätých panarabských socialistov.

Kurdčina je zakázaná, arabčina je jediná povolená reč a deťom je brutálne ordinovaná nenávisť k židovskému náboženstvu. Sero má ale v hlave zmätok, pretože jeho dlhoročnými susedmi sú členovia jednej láskavej židovskej rodiny. Rovnako nerozumie ničomu z vyučovania, pretože sa musí najprv naučiť arabský jazyk.

Detstvo malého Sera, v ktorom sa nachádzajú rôzne pozitívne a negatívne momenty, podáva režisér divákovi aj s humorom, hoci život malého hrdinu plynie medzi diktatúrou a temnou drámou.

Koľko priateľstva, lásky a solidarity je možné získať v časoch represií a despotizmu?

Biografia režiséra: 

Mano Khalil (1964, Kámišlí, Sýria) – režisér, scenárista a producent pôvodom z kurdskej časti Sýrie. Históriu a právo vyštudoval v Damašku, v Prahe absolvoval filmovú réžiu. Ako nezávislý tvorca pracoval v bývalom Československu, neskôr na Slovensku a potom sa presťahoval do Švajčiarska, kde založil vlastnú filmovú produkčnú spoločnosť.

Filmy – 2004: Bunte Träume (Farebné sny) – stredometrážny; 2007: David der Tolhildan – dokumentárny; 2010: Naša rajská záhradka (Unser Garten Eden)  – dokumentárny; 2013: Der Imker (Včelár) – dokumentárny; 2016: Lastovička (Die Schwalbe); 2018: Hafis & Mara (Hafis a Mara) – dokumentárny; 2021: Susedia (Nachbarn).

Odporúčame

film

Tár

Kino Mladosť / Kino Nostalgia
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty XII.

13.7.2023 - 15.7.2023 / Kaštieľ Jablonica
odporúčame!
film

Úžasný Mauric (dabing)

Zo sveta Úžasnej Plochozeme a kníh Terryho Pratchetta prichádzajú do kín obľúbení hrdinovia v animovanej komédii pre celú rodinu...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Záhoran
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Turbojugend Danube Inferno 2023

So 17.6.2023 / Pink Whale
odporúčame!