film

Sex, drogy a dane

Sex, drogy a dane (Spies & Glistrup), Dánsko, 2013, 110 min. Dvaja extrémisti nabúrajú zvyklosti dánskej spoločnosti. Réžia: Christoffer Boe

Táto akcia sa konala v minulosti

Simon Spies a Mogens Glistrup boli dánski rebeli, ktorí vynikali vo svojej snahe uplatňovania slobody – či už išlo o peniaze, dane,drogy alebo sex. Možno sa dá povedať, že vzťah radikálneho liberála Mogensa a bohémskeho kapitalistu Simona bol tým najlepším, čo vzišlo v Škandinávii z revolučného obdobia hippies. Bola to divoká a intenzívna jazda pod vplyvom drog, lukratívnych destinácií, prostitútiek a politikov.

Sex, drogy a dane rozpráva príbeh o veľkolepom priateľstve medzi dvoma neslávne známymi a provokatívnymi postavami modernej dánskej histórie: pravicovo-orientovaným právnikom a neskôr kontroverzným politikom, ktorý bojoval za radikálne zníženie daní, a milionárom, verejným provokatérom a tzv. “kráľom cestovného ruchu“. Príbeh je nakrútený podľa skutočných udalostí a divákom približuje doteraz neznáme fakty o týchto dvoch dánskych spoločenských ikonách – ako sa stali tým, čím boli, a ako sa vzájomne podporovali, ale aj oponovali v ich vlastných životných hodnotách. Dokázali si život “užívať“ naplno, bojovať za svoje ideály a za novú víziu pre spoločnosť. Polovica Dánska ich milovala, druhá ich nenávidela, čo bolo dovtedy pre dánsku spoločnosť nevídané.

Režisér Christoffer Boe je jedným z najuznávanejších dánskych režisérov a získal už rad medzinárodných ocenení. V jeho filmovej tvorbe nájdeme zväčša divácky náročné diela s kvalitným hereckým obsadením. A Sex, drogy a dane nie sú výnimkou. Nicolas Bro, ktorý si zahral aj v Boeovom staršom filme Rekonštrukcia (2003; Zlatá kamera a Cena Prix Regards Jeune z MFF Cannes) tu stvárnil Mogensa a do role jeho priateľa Boe obsadil Pilou Asbæka, ktorý sa naposledy objavil v titulnej role strhujúcej drámy Tobiasa Lindholma Únos (2012).

Hrajú: Pilou Asbæk, Nicolas Bro, Jesper Christensen

Film Sex, drogy a dane na imdb.com

Odporúčame

koncert

The Legendary Pink Dots (UK)

Ne 19.2.2023 / Fuga
odporúčame!
iná akcia

SaShE v Tržnici

22.3.2023 - 24.3.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

So 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
festival

Hradby samoty XII.

13.7.2023 - 15.7.2023 / Kaštieľ Jablonica
odporúčame!